Nový test gravitácie

13.9.2010 15:54:25 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2883x

Vedci z Národného inštitútu štandardov a technológií (NIST) predstavili nový experiment, ktorý vedcom umožní overiť vplyv gravitácie s vysokou presnosťou na krátkych vzdialenostiach v rozsahu, v ktorom je možné pozorovať nové, exotické detaily gravitačného správania.

 

Spomedzi štyroch základných síl, ktoré riadia interakciu vo vesmíre, je gravitácia asi najznámejšia. Napodiv jej však vedci spomedzi nich najmenej rozumejú. Vplyv gravitácie na veci vzdialené od seba v astronomických či ľudských rozmeroch je známy, vo veľmi malých vzdialenostiach, niekoľkých milióntinách metra, ju vedci netestovali. V takýchto vzdialenostiach často dominujú elektromagnetické sily. Nedostatok údajov dlhé roky podnecoval vedecké debaty.

„Existuje množstvo súperiacich tórií o správaní gravitácie v takýchto vzdialenostiach,“ povedal Andrew Geraci z NISTu. „Je ale veľmi ťažké tak veľmi priblížiť dva objekty a merať presne pohyb jedného z nich vzhľadom na druhý.“

Geraci sa so svojimi kolegami pokúsili problém obísť a navrhli experiment, ktorý udrží malú kvapku skla vo „fľaši“ tvorenej laserovým lúčom tak, že sa bude môcť pohybovať. Pretože trenie bude skutočne malé, pohyb bude veľmi citlivý na sily okolo, teda aj na gravitáciu veľmi ťažkého telesa, ktorý sa dostane do dostatočne malej vzdialenosti.

Podľa vedcov bude možné využiť experiment na overenie vplyvu gravitácie častíc vzdialených od seba len na tisícinu priemeru ľudského vlasu, čo umožní overenie Newtonovho zákona so 100-tisíckrát väčšou presnosťou než je to možné doteraz.

Realizácia nápadu však podľa vedcov môže trvať niekoľko rokov pre problémy s trením. Teraz ho chcú predstaviť širokej skupine odborníkov.

„Pokrok vo vede neprichádza len vďaka experimentom, ale vďaka myšlienkam,“ povedal Geraci. „Poznatok, že tento systém môže viesť k veľmi presným meraniam síl, môže viesť k iným vhodným experimentom a prístrojom.“

originál článku