Počítač zistí, či sa zlomenina vylieči

13.9.2010 17:14:53 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1667x

Nové počítačové modely podporené experimentmi in vivo ukázali, prečo sa nepodarí vyliečiť 5 – 10 % zlomenín a ako v takýchto prípadoch postupovať. Výsledky výskumu by mohli pomôcť starším ľuďom, u ktorých dochádza k zlomeninám štatisticky častejšie a ktorých bude podľa všetkého stále viac.

 

V niektorých prípadoch zlomenín sa nepodarí kosť opraviť, zrastá sa pomalšie, alebo sa vôbec nezrastie. Pomocou živočíšneho modelu simulujúceho situácie, kedy sa kosť nezrástla a matematického modelu vyvinutého na výskum normálnej liečby zlomenín dokázali vedci z belgických (Katholieke Universiteit Leuven, Univerzita v Liége) a britských (Edinburgh University, Oxford) univerzít skúmať tento zdravotný problém.

Vedci napríklad skúmali možnosť liečiť prípady nezrastených zlomenín transplantáciou buniek z kostnej drene na zlomené miesto. Aj simulácie aj experimenty na zvieratách ukázali vznik spojenia na zlomenej kosti.

Vedci použili matematický model tiež na popísanie niektorých neočakávaných experimentálnych prípadov.

Výskum ukázal pridanú hodnotu kombinácie matematického modelovania a experimentálneho výskumu, ako aj potenciál použitia bunkovej transplantácie pri liečbe nezrastených zlomenín.

originál článku