ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kľúčový mechanizmus spánku objavený

16.9.2010 15:37:26 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2651x

Vedci z Washingtonskej štátnej univerzity objavili mechanizmus, ktorý zabezpečuje prepínanie mozgu medzi stavmi bdenia a spánku. Objav otvára cestu novým poznatkom od spánkových návykov po liečbu mŕtvice.

 

„Vieme, že mozgová aktivita je spojená so spánkom, doteraz sme ale nevedeli, ako,“ povedal James Krüger. „Objavili sme mechanizmus, ktorý aktivitu mozgu a spánok spája.“

Mechanizmus, postupnosť chemických transmiterov a bielkovín, je cestou k pochopenie procesu spánku a možných cieľov liečby problémov spojených s únavou a nespavosťou. Problémy so spánkom má len v USA 50 až 70 miliónov ľudí. Podľa odhadov spôsobujú problémy s únavou americkým firmám stratu 150 miliardy dolárov a nehody spôsobené unavenými vodičmi škodu 48 miliárd dolárov ročne.

Ešte pred rozmachom vedy ľudia vedeli, že celodenná aktivita a myšlienky ovplyvňujú kvalitu spánku. Vedci neskôr zistili, že u zvierat sa v bdelom stave produkujú látky, ktoré indukujú spánok.

„Doteraz sa však nikto nepýtal, čo v stave bdelosti riadi tvorbu regulátorov spánku,“ povedal Krüger.

Vedcom sa podarilo zdokumentovať, ako sa ATP (adenozíntrifosfát), základný zdroj energie v bunkách, z niektorých mozgových buniek uvoľňuje a štartuje molekulárne javy, ktoré vedú k spánku. ATP sa naviaže na receptor zodpovedný za procesy v bunke a uvoľní cytokíny, malé bielkoviny súvisiace s reguláciou spánku.

Sledovaním prepojenia medzi ATP a regulátormi spánku vedci objavili spôsob, akým mozog prepína zo stavu bdenia do stavu spánku. Podľa Krügera má toto prepojenie medzi spánkom, aktivitou mozgu a ATP mnoho praktických dôsledkov:

-
Výskum ukázal nové ciele potenciálnych liečiv. Lieky spolupracujúce s receptormi, na ktoré sa viaže ATP by sa mohli ukázať ako účinné tabletky na spanie.

-
Poruchy spánku môže spôsobovať stav, kedy je jedna časť mozgu v bdelom stave a ostatné spia. Môže to mať význam pri nových metódach liečby.

-
Prúdenie krvi v mozgu v súvislosti s ATP je možné spojiť s aktivitou a spánkom.

-
Vedci môžu nájsť spôsob, akým zamerať len niektoré časti mozgu na plnenie úloh, kým iné môžu spať. Mohlo by to tiež pomôcť ľuďom s mozgovou príhodou lepšie využiť nepostihnuté časti mozgu.

-
Mozgové bunky vytvorené mimo tela sa dajú využiť na skúmanie oscilácií siete mozgových buniek medzi stavmi spánku a bdelosti, čo urýchli výskum mozgu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,55
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.