ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nočné osvetlenie mení vtákom spôsob párenia

20.9.2010 15:56:44 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1670x

Podľa najnovšieho vedeckého výskumu publikovaného v časopise Current Biology má neprestajné umelé osvetlenie mnohých miest výrazný vplyv na párenie spevavcov.

 

„V porovnaní s chemickým, či zvukovým zamorením ej svetelné zamorenie zákernejšie v tom, že jeho efekt si doteraz nikto nevšímal,“ myslí si Bart Kempenaers z Ornitologického inštitútu Maxa Plancka v Nemecku. „Zistili sme, že svetelné zamorenie ovplyvňuje správanie vtákov v oblasti párenia s neznámymi dôsledkami na populáciu vtákov.“

Vedci skúmali vplyv umelého nočného osvetlenia na úsvitné piesne piatich bežných druhov spevavcov. U štyroch z piatich druhov začali samčeky v blízkosti pouličného osvetlenia spievať výrazne skôr, ako ich druhovia v iných, neosvetlených častiach lesa.

Následný výskum vplyvu tohto posunu v správaní sýkoriek založený na porovnaní ich reprodukčného správania vo vzťahu k svietiacim či vypnutým pouličným lampám počas siedmich rokov ukázal následky pôsobenia svetla. Samičky v blízkosti lámp kládli svoje vajíčka v priemere o deň a pol skôr. A samčeky, ktoré neustále osvetľovalo umelé svetlo, mali častejšie potomstvo aj s inými samičkami, než s ich primárnymi sociálnymi partnerkami.

Môže sa zdať, že pre samčeky je to výhoda, vedci však varujú, že to nemusí byť výhoda pre celý druh a dokonca ani pre samčeky.

„Skoršie spievanie môže samčeky niečo stáť,“ povedal Kempenaers. Majú menej spánku a ich život je vo väčšom nebezpečenstve hroziacom zo strany dravcov. Navyše samičky si podľa doby spevu zrejme vyberajú kvalitných otcov svojho potomstva. Osvetlenie túto súvislosť naruší, preto samičky nebudú vedieť rozhodnúť, ktorý partner je pre ne ten najvhodnejší.

Vedci uviedli, že v predchádzajúcich výskumoch objavili vzťah medzi umelým osvetlením a migráciou vtákov v noci. Iný vplyv svetla na život vtákov doteraz nikto nezaznamenal.

„Predpokladám, že vplyv nočného osvetlenia nie je len problémom vtákov,“ povedal Kempenaers. „Možno je výraznejší u sýkoriek, ktoré piesne na úsvite používajú na výber partnerov. O iných druhoch vtákov vieme v tomto smere veľmi málo.“

Podľa slov vedcov existujú spoločnosti, ktoré vyvíjajú lampy so zníženým splyvom na životné prostredie a vedci v Nemecku a Holandsku ich už v tomto čase testujú.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,79
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.