ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ľadová pokrývka v Grónsku a západnej Antarktíde sa topí menej, ako sa predpokladalo

21.9.2010 17:20:00 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1601x

Ľadová pokrývka Grónska a západnej Antarktídy sa podľa analýz z posledných satelitných údajov topí polovičnou rýchlosťou, ako sa predtým predpovedalo.

 

Tento objav je výsledkom práce americko-holandského výskumného tímu z Jet Propulsion Laboratory, Delft University of Technology (TU Delft v Holandsku) a SRON Netherlands Institute for Space Research. Vedci zverejnili svoju prácu v septembrovom vydaní časopisu Nature Geoscience.

Topiaci sa ľad je mapovaný od roku 2002 pomocou údajov z dvoch satelitov GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment). Z vesmíru zachytávajú malé zmeny v gravitačnom poli Zeme. Tieto zmeny súvisia s presným prerozdelením hmoty na Zemi, vrátane ľadu a vody. Keď sa topí ľad a končí vo vode, má to dôsledky na gravitačné pole.

Na základe tohto princípu sa odhadovalo topenie ľadovej pokrývky v Grońsku na 230 gigaton za rok. To by sa odrazilo na zvýšenej hladine mora v priemere okolo 0,75 mm za rok. Pre západnú Antarktídu boli odhady na 132 gigaton za rok, avšak teraz sa ukazuje, že tieto výsledky neboli úplne správne. Príčinou je ľadovcové izostatické pôsobenie, jav, kedy sa zemská kôra rozťahuje kvôli topeniu obrovských ľadových pokrývok z poslednej veľkej doby ľadovej (okolo 20 000 rokov dozadu). Tieto pohyby zemskej kôry musia byť tiež zahrnuté do výpočtov, keďže menia rozdelenie hmoty na Zemi vertikálne, a teda tiež ovplyvňujú jej gravitačné pole.

Vedcom sa teraz podarilo opraviť odhady oveľa presnejšie. Využili pri tom údaje z misie GRACE, z GPS na pevnine a hodnoty tlaku na morskom dne. Týmto spôsobom odhalili, že morské dno pod Grónskom sa prepadáva prudšie, ako sme si mysleli.

Jeden z vedcov, Dr Bert Vermeersen z TU Delft, hovorí: „Opravy kvôli deformácii zemskej kôry majú výrazný efekt na odhadované množstvo roztopeného ľadu za rok. Prišli sme k záveru, že ľadové pokrývky Grónska a západnej Antarktídy sa topia približne polovičnou rýchlosťou, ako sa pôvodne predpokladalo.“ Priemerný nárast vodnej hladiny, ktorý je výsledkom topenia sa ľadovcov, je teda tiež nižší.

„Na našej metóde je inovatívne to, že sme zároveň spojili bežné zmeny ľadovej hmoty a ľadovcové izostatické pôsobenie s pozorovaním, namiesto toho, aby sme sa nazdávali, že nejaký konkrétny model izostatického pôsobenia ľadovcov je správny,“ tvrdí Dr Vermeersen. „Napríklad pre Grónsko sme našli model, ktorý sa od bežných predpokladov pomerne výrazne odchyľuje. V súčasnosti máme však príliš málo dostupných údajov na to, aby sme si to nezávisle overili. V nasledujúcich rokoch by azda mohla poskytnúť presvedčivý dôkaz v tejto veci rozšírenejšia sieť GPS v kombinácii s geologickými ukazovateľmi lokálnych i regionálnych zmien hladiny mora v okolí Grónska za posledných 10 000 rokov.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,33
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.