ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Môžeme vidieť sopky na iných planétach? Astronómovia tvrdia, že áno

21.9.2010 17:27:48 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2021x

Sopky predvádzajú úžasnú silu prírody ako len málo ďalších úkazov. Tento rok prerušil popol z islandského vulkánu leteckú dopravu vo väčšej časti severnej Európy. A predsa táto nedávna erupcia sa stáva úplne bezvýznamnou oproti besneniu na Jupiterovom mesiaci Io, ktorý je najvulkanickejšou časťou našej slnečnej sústavy.

 

Teraz, keď astronómovia nachádzajú terestriálne planéty obiehajúce vzdialené hviezdy, pýtajú sa hneď ďalšiu logickú otázku: Sú na niektorej z týchto planét sopky? A ak áno, môžme ich objaviť a zaznamenať? Podľa práce teoretikov z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics je odpoveďou na druhú otázku podmienené „áno“.

„Potrebovali by sme niečo skutočne významné, erupciu, ktorá vyvrhne do atmosféry veľa plynov,“ tvrdí astronómka Lisa Kalteneggerová zo Smithsonian. „Použitím vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba by sme mohli kvôli najbližším hviezdam zachytiť výbuch 10 až 100-krát väčší ako výbuch sopky Pinatubo,“ dodáva.

Astronómovia sú veľmi ďaleko od toho, aby si vedeli predstaviť povrch neznámej alebo extrasolárnej planéty. Avšak v niekoľkých prípadoch boli schopní zaznamenať atmosféry exoplanét plynových obrov známych pod názvom „horúci Jupiter“. Výbuch vysiela dym a rôzne plyny, takže vulkanická aktivita na terestrickej exoplanéte by mohla na atmosfére zanechať dostatočne vypovedajúce stopy.

Kvôli preskúmaniu toho, ktoré vulkanické plyny by sa dali zaznamenať, vytvorila Kalteneggerová spolu so svojimi kolegami z Harvardu, Wadeom Henningom a Dimitarom Sasselovom, model na erupcie pre terestrickú exoplanétu podobnú dnešnej Zemi. Zistili, že oxid siričitý by sa potenciálne mohol dať zaznamenať, lebo sa ho produkuje veľa a pomaly zo vzduchu uniká.

„Prvé náznaky vulkánov z cudzej zeme môžu byť cenné. Pohľad na vulkanickú erupciu na exoplanéte nám ukáže podobnosti alebo rozdiely terestriálnych planét,“ hovorí Kalteneggerová.

Výbuch Mount Pinatubo na Filipínach v roku 1991 vychrlil do stratosféry (vrstva vzduchu 9 až 50 km nad zemským povrchom) okolo 17 miliónov ton oxidu siričitého. Najväčšia zaznamenaná erupcia (Tambora, 1815) bola ešte desaťkrát silnejšia.

Takéto gigantické výbuchy sú veľmi občasné, takže astronómovia budú musieť sledovať dlhé roky veľké množstvo planét podobných Zemi, aby zachytili jednu priamo pri čine. Ale keďže cudzie planétu sú vulkanicky aktívnejšie ako Zem, majú šancu na úspech.

„Výbuch veľkosti Tambory sa u nás často neopakuje, ale mohol by byť frekventovanejší na mladšej planéte alebo silno slapovo aktívnej planéte akou je napríklad Io,“ tvrdí Henning. „Keď už raz zachytíte výbuch, môžete ostať čakať na ďalšie, aby ste zistili, či sú na iných planétach časté erupcie bežné.“

Pri hľadaní oxidu siričitého sa astronómovia budú spoliehať na techniku známu ako sekundárne zatmenie, keď je pohľad na planétu zo Zeme blokovaný jej hviezdou. Spojením svetla z hviezdy a planéty a následným odrátaním svetla z hviezdy (keď je planéta skrytá), ostáva astronómom signál z planéty samotnej. Tento signál môžu skúmať a hľadať v ňom určité chemické molekuly.

Najlepším príkladom by kvôli svojej blízkosti bola hypotetická zem alebo superzem, ktorá obieha okolo Alpha Centauri, hviezdy podobnej slnku. Superzem obiehajúca menšiu domácu hviezdu blízko nášho Slnka by preukazovala najväčšie signály. Avšak hocijaká terestriálna planéta vzdialená menej ako 30 svetelných rokov by pri skúmaní ďalekohľadom Jamesa Webba mohla ukázať len malé znaky vulkanickej aktivity.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.