Google má autá, ktoré nepotrebujú šoféra

11.10.2010 14:53:28 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1453x

V Kalifornii testujú inžinieri spoločnosti Google automobily, ktoré nepotrebujú vodiča. Používajú kamery, radarové senzory a laserový vyhľadávač na „sledovanie“ okolitej dopravy.

 

V autách v skutočnosti sedia ľudia - skúsený vodič, ktorý ale vozidlo neriadi a softvérový expert. Vodič je len pripravený v prípade nebezpečenstva prevziať riadenie.

Google verí, že autá môžu znížiť premávku na cestách a počet nehôd. Na oficiálnom blogu spoločnosti napísal Sebastian Thrun, že autá už v testovacích jazdách prešli 225 000 km.

Prekonali most Golden Gate, premávajú medzi kanceláriami v San Franciscu a prešli na jeden raz okolo jazera Tahoe.

Autá boli účastníkom len jednej dopravnej nehody, v ktorej bolo vozidlo nevinne a na svetelnej križovatke do neho zozadu narazil niekto iný. Najväčšou prioritou projektu bola bezpečnosť.

Trasy áut sú dopredu naplánované, zmapované skutočnými vodičmi a vedci dopredu upozornia miestnu políciu.

Vedci chcú pomocou technológie prispieť k zníženiu počtu obetí dopravných nehôd. Projekt je len v začiatočných štádiách, ale už teraz sa ukazuje jeho potenciál a môže byť predpoveďou dopravy budúcnosti.

Google sa v posledných rokoch vydal rôznymi smermi od svojej hlavnej činnosti vo vyhľadávaní na internete. Do oblasti dopravy možno ešte zaradiť celosvetový projekt máp Google Maps a Google Street View.

originál článku