Predstaviteľ Vatikánu kritizuje Nobelovu cenu za medicínu

11.10.2010 15:45:40 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1468x

Vysoký predstaviteľ Vatikánu, biskup Ignacio Carrasco de Paula, vedúci Pontifikálnej akadémie pre život, označil udelenie Nobelovej ceny za metódu umelého oplodnenia za úplne nesprávne.

 

Podľa jeho slov ocenenie ignorovalo všetky etické otázky súvisiace s liečbou plodnosti. Spomenul tiež, že metóda umelého oplodnenia „in vitro“ mala za následok smrť mnohých ľudských embryí.

Od roku 1978 sa metódou umelého oplodnenia počali a narodili takmer 4 milióny detí.

Mons. Carrasco, hovorca Vatikánu v oblasti bioetiky, povedal, že oplodnenie „in vitro“ je „novou a dôležitou kapitolou v oblasti reprodukcie človeka“. Povedal však tiež, že výber prof. Edwardsa je „úplne nesprávny“ a bez jeho metódy by neexistoval obchod s ľudskými vajíčkami a „na svete by nebolo množstvo mrazničiek s ľudskými embryami“.

„V najlepšom prípade sa dostávajú do maternice, pravdepodobnejšie je ale, že zahynú. A za to je držiteľ Nobelovej ceny zodpovedný,“ povedal Carrasco. Zdôraznil, že vyslovuje len vlastný názor, nie oficiálne stanovisko.

„Komisia udeľujúca Nobelove ceny označila prácu prof. Edwardsa za niečo, „čo prinieslo radosť neplodným ľuďom na celom svete“. V stanovisku sa ďalej uvádza: „Jeho metóda umožnili riešiť neplodnosť, zdravotný stav postihujúci veľkú časť populácie a takmer 10 % párov na celom svete.“

Prvé dieťa „zo skúmavky“ , Louise Brownová, sa po mnohých pokusoch v 50., 60. a 70. rokoch narodila v roku 1978.

originál článku