Čas za obrazovkou súvisí s psychologickými problémami detí

11.10.2010 17:00:52 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1605x

Deti, ktoré denne za obrazovkou počítača či televízie strávia viac ako dve hodiny, budú mať častejšie psychologické problémy bez ohľadu na to, ako často sa hýbu.

 

Vyplýva to z projektu PEACH, výskumu viac ako tisíc detí vo veku desať a jedenásť rokov, ktorý sledoval čas strávený pri obrazovke a zdravie detí. Odborníci tiež zaznamenávali u detí čas sedavej práce a pohybových aktivít.

Výsledky ukázali, že viac ako dve hodiny denne pred počítačom či televízorom súvisia s psychickými problémami bez ohľadu na množstvo pohybu.

Autori výskumu publikovaného v časopise American journal Pediatrics si myslia, že obmedzovanie detí v čase pred obrazovkou môže pomôcť zabezpečiť ich budúce blaho.

Podľa monitora aktivity mali deti, ktoré sa zabávali sedavejšou formou lepší celkový psychologický výsledok. Deti, ktoré sa venovali miernej fyzickej aktivite sa vedeli lepšie prejaviť v niektorých psychologických oblastiach, napríklad pri problémoch s kamarátmi alebo emocionálne vypätých situáciách. Dopadli ale horšie v oblastiach spojených so správaním, napríklad v oblasti hyperaktivity.

„Kým kratší čas pri počítači nemusí byť problém, nemôžeme sa spoliehať, že ho fyzická aktivita vykompenzuje,“ myslí si Angie Pageová z Bristolskej univerzity. „Sledovanie televízie či hranie počítačových hier sa jednoznačne spája s psychologickými problémami bez ohľadu na mieru pohybu detí.“

Psychologický stav detí vedci určili na základe dotazníka, ktorý meral ich reakcie v oblasti komunikácie, emócií, kamarátstva a hyperaktivity.

originál článku