Placebo bez štandardu?

19.10.2010 16:17:55 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1940x

Väčšina liekov sa zakladá na v súčasnosti najpresvedčivejšom dôkaze – overení pomocou placeba. Za týmto štandardom ale štandard neexistuje – nikto nedefinoval, čo to placebo vlastne presne je.

 

Myšlienka za placebo dôkazmi je asi takáto: aby sme sa uistili, že liek je účinný, musíme porovnať ľudí, ktorí sa líšia len v tom, či úžívajú daný liek. Obe skupiny by si mali myslieť, že liek užívajú, aby sme predišli vplyvu vedľajších faktorov, napríklad očakávaní. Preto účastníkom výskumu podávajú „náhodne“ liek alebo „placebo“, ktoré si možno pomýliť so správnou tabletkou, ale účinná látka v ňom chýba..

Podľa Beatrice Golombovej z Kalifornskej univerzity ale neexistuje látka, ktorá by bola fyziologicky inertná. Navyše neexistujú pravidlá o zložení placeba a jeho zloženie často závisí od výrobcov liekov, ktorí majú veľký záujem o ich úspech. Zhodnotenie vhodnosti zvolených látok ostáva na odborníkoch, ktorí výskum neskôr čítajú. Golombová tieto argumenty uvádzala v odborných časopisoch pred 15 rokmi.

„Pozitívny alebo negatívny vplyv placeba môže viesť k nesprávnej interpretácii vplyvu lieku,“ myslí si Golombová. „A rovnaký vplyv placeba a lieku môže viesť k nepotvrdeniu účinnosti lieku. Tieto obavy nie sú len teoretické. S rovnakým liekom ovplyvnilo výsledky testov rôzne placebo rôzne.“

Po 15 rokoch teraz vedci analyzovali niekoľko testov. Zistili, že zloženie placeba bolo známe len v menej ako 10 % prípadov (najčastejšie v prípadoch chirurgie či injekcií, kedy sa ľudia častejšie zaujímali o to, aké látky sa im dostanú do tela).

„Nedokážeme zistiť, ako často ovplyvní placebo výsledky testov, pretože vidíme, že väčšinou ani nevieme, čo placebo v skutočnosti je,“ povedala Golombová.

originál článku