ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Supertajným správam pomôže na veľké vzdialenosti kvantová mechanika

21.10.2010 17:17:46 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1955x

Keď potrebuje armáda poslať tajnú správu na druhý koniec sveta, nespolieha sa výlučne na komunikačné linky dnešného sveta, kde by mohla byť správa odchytená. Fyzici z Georgia Institute of Technology v USA vyvíjajú nový, bezpečnejší spôsob posielania informácií na veľké vzdialenosti pomocou existujúcich káblov a zákonov kvantovej mechaniky.

 

Alex Kizmich spolu so svojimi kolegami vytvorili kľúčovú súčiastku kvantového opakovača, zariadenie, ktoré umožňuje kvantovú komunikáciu – napríklad posielanie šifrovacích kľúčov bežnými linkami – na veľké vzdialenosti.

Kvantová kryptografia sa v súčasnosti presadzuje vo vojenských a finančných organizáciách a funguje na princípe posielania informácií ako spletených častíc svetla. Teoreticky každý, kto sa pokúsi získať informáciu, zmení ju tak, že sa to dá pozorovať.

Kvantový opakovač sa podobá transformátoru v elektrickej sieti. Na rozdiel od premeny elektriny ale obnovuje komunikačný signál a predchádza tak jeho degradácii v dôsledku vzdialenosti. Obsahuje dve pamäte, jednu na prijatie správy a druhú na jej skopírovanie.

Doteraz bolo možné touto technikou prenášať zašifrované informácie maximálne do vzdialenosti 100 km. Nová technológia 30-násobne predlžuje čas uchovania informácie v pamäti, čo znamená, že séria takýchto zariadení, zapojených podobne ako svetlá na vianočnom stromčeku, dokáže prenášať údaje na vzdialenosti presahujúce 1000 km.

„Je to ďalší významný krok smerom k zlepšeniu kvantových informačných systémov založených na neutrálnych atómoch. Kvantové opakovače sú vo svojej podstate hotové, je porebné spraviť posledné úpravy, ktoré ale nebudú jednoduché,“ povedal Kuzmich.

Zariadenie konvertuje fotóny používané v kvantových zariadeniach s vlnovými dĺžkami 795 nm až 1367 nm. Táto vlnové dĺžka sa používa v bežnej telekomunikačnej linke, takže opakovač sa možno raz bude dať pripojiť do existujúcich optických vlákien.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.