Univerzálna vakcína proti chrípke o krok bližšie

21.10.2010 17:48:57 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1664x

Cítite sa podráždene a unavene? Zabudli ste tento rok na očkovanie proti chrípke? Potrebujete vakcínu, ktorá raz a navždy chrípku zastaví – k jednej z nich sú vedci zasa o krok bližšie.

 

Bielkovinu označovanú za „Achillovu pätu“ chrípky overili vedci ako vakcínu a fungovala aspoň čiastočne proti každej verzii ľudskej chrípky.

Ľudí treba proti chrípke zaočkovať každý rok. Vírus chrípky sa totiž mení. Zaútočí na váš imunitný systém a potom sa zmení, aby ho imunitný systém nabudúce nespoznal. Preto sa musia očkovacie látky podľa zmien vírusu každoročne meniť.

Horšie je, že existuje šestnásť rôznych variantov bielkoviny hemaglutinín (HA) a imunita proti jednému u ostatných nefunguje. Ak sa vírus náhle zmení, vzniká pandémia.

Ak by sme dokázali nájsť bielkovinu, ktorá je relatívne stála, mohli by sme zlepšiť imunitu tak, aby zareagovala na všetky typy chrípky.

Minulý rok predstavili dve skupiny vedcov sľubného kandidáta – časť stonky do tvaru hríba vytvarovanej HA, časť vírusu, ktorá sa veľmi nemení.

Americkí vedci, jedna z dvoch skupín, ktoré časť objavili, ju testovali na myšiach ako očkovaciu látku. Uviedli, že 54 aminokyselín indukovalo protilátky, ktoré fungujú prpti všetkým typom vírusu chrípky.

Zaočkované myši síce ochoreli, ale nie tak vážne (na základe miery stratenej hmotnosti), ako myši, ktoré očkovaciu látku nedostali. Látka ich teda úplne od choroby nezachránila, ale žiadna myš nezomrela a látka by mohla byť lacnou a rýchlou zárukou, že nezomrie ani človek, čo by pri pandémii mohlo stačiť.

Ľudia by ale stále museli chodiť na preočkovanie, ak by sa chceli chrípke úplne vyhnúť.

Chrípková sezóna podľa odborníkov začína v Európe už tento týždeň.

originál článku