Zvýši práca svalov vašu vôľu?

22.10.2010 16:54:19 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1347x

Keď budete nabudúce cítiť, že vaša vôľa slabne a vy neodoláte sladkému dezertu, napnite svaly. Výskum publikovaný v časopise Journal of Consumer Research uvádza, že prácou svalov môžeme posilňovať našu vôľu.

 

Iris Hungová zo Singapurskej univerzity a Aparna Labroová z Chicagskej univerzity postavili účastníkov svojho výskumu pred sériu problémov vyžadujúcich sebaovládanie, napríklad prijatie náhlej bolesti pre dlhodobý zisk. Mali napríklad ponoriť ruky do vedierka s ľadom, piť zdravý, ale nechutný nápoj z octu alebo rozhodnúť sa, či si pozrú detailné zábery zranených detí z Haiti a následne ich finančne podporia. Nakoniec vedci skúmali, čo si ľudia na obed kúpili v kaviarni.

„Účastníci, ktorí mali napínať ľubovoľné svaly na tele pri úlohách spojených so sebaovládaním, dokázali jednoduchšie vydržať bolesť, požiť nepríjemnú látku či vidieť poburujúcu ale dôležitú informáciu a dokonca aj nepodľahnúť lákavým a nezdravým jedlám.

Vedci zistili, že napínanie svalov pomohlo len ak bolo v súlade s cieľmi človeka. Pomohlo tiež len v momente, kedy sa od ľudí vyžadovalo sebaovládanie.

„Myseľ a telo sú tak prepojené, že aj jemná aktivita svalov posilňuje vôľu,“ píšu autorky. „Preto to ľudia v mnohých situáciách mohli využívať.“

originál článku