Komplexný matematický problém riešia čmeliaky hravo

25.10.2010 17:12:26 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 5258x

Čmeliaky dokážu nájsť riešenie problému, ktorý zamestná počítače na niekoľko dní.

 

Vedci z Univerzity kráľovnej Márie v Londýne zistili, že čmeliaky sa naučia lietať medzi kvetmi najkratšou možnou cestou aj keď ich nájdu v inom poradí. Efektívne tak riešia „problém obchodného cestujúceho“ a sú prvé živočíchy, ktoré to dokážu.

Obchodný cestujúci musí nájsť najkratšiu cestu, ktorá mu umožňuje navštíviť všetky miesta na jeho ceste. Počítače problém riešia porovnávaní dĺžok možných ciest a výberom tej najkratšej. Čmeliaky ho však vyriešia bez počítača mozgom veľkým ako semienko trávy.

Prof. Lars Chittka povedal: „V prírode musia čmeliaky spojiť stovky kvetov spôsobom, ktorý minimalizuje vzdialenosť a potom nájsť spoľahlivo cestu domov – čo pri mozgu veľkom ako špendlíková hlavička nie je triviálny problém. Takéto typy problémov ale riešia naše superpočítače niekoľko dní. Štúdiom mozgu čmeliakov by sme mohli identifikovať minimálny neurónový obvod, ktorý je potrený na riešenie komplexných problémov.“

Vedci použili počítačom riadené umelé kvety a skúmali, či čmeliaky sledujú cestu podľa poradia objavených kvetov alebo podľa najkratšej cesty. Po preskúmaní pozície kvetov sa čmeliaky rýchlo naučili využívať najkratšiu cestu.

Okrem pochopenia pohybu čmeliakov má výskum aj mnoho iných využití. Náš život sa spolieha na siete – dopravnú, informačnú, či zásobovaciu. Pochopením riešenia problémov takým malým mozgom môžeme zlepšiť manažment sietí nášho sveta bez potreby množstva výpočtového času.

originál článku