Planéty veľké ako Zem sú pomerne bežné

29.10.2010 14:58:46 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2369x

Podľa nového odhadu môže byť pri každej štvrtej hviezde podobnej Slnku planéta veľká ako Zem.

 

Americkí vedci zistili, že v priemere sú na obežných dráhach v blízkosti hviezd bežnejšie menšie terestrické planéty než veľké planéty veľkosťou podobné Jupiteru.

Odhad je založený na pozorovaní blízkych hviezd pomocou dvoch 10-metrových teleskopov na Havaji. Teleskopmi vedci našli 22 hviezd, okolo ktorých obiehajú planéty. Zistili, že okolo 1,6 % hviezd obiehala planéta podobná Jupiteru a okolo 12 % obiehali tzv. superzeme, ktoré sú tri až desaťkrát väčšie než Zem.

Keckove teleskopy, ktoré pozorovali hviezdy, nie sú dosť výkonné na pozorovanie menších planét, preto vedci len predpokladajú, že tento trend smerom k menším planétam a 23 % z pozorovaných hviezd má planétu veľkosťou porovnateľnú so Zemou.

Andrew Howard z Kalifornskej univerzity priznáva, že odhad sa s dnešnou technikou nedá dokázať. Je to ale podľa neho prvý odhad na základe pozorovaní relatívne malých planét. „Táto extrapolácia je časťou našej analýzy. Pravdou môže byť, že takáto planéty je v blízkosti každej ôsmej alebo aj každej štvrtej planéty,“ povedal. „Vieme ale, že planéta neobieha až okolo každej stej hviezdy.“

Na základe analýzy si Howard myslí, že Keplerov vesmírny teleskop agentúry NASA, ktorý má preskúmať 156 000 hviezd, objaví 120 až 260 „prijateľných terestriálnych svetov“.

„Ak je vo vesmíre život, je najpravdepodobnejšie, že bude na terestrickej planéty podobnej Zemi. Ak je tých planét viac, zvyšuje sa aj pravdepodobnosť prítomnosti života mimo Zeme,“ povedal Howard.

Podľa Roberta Maseeya z Kráľovskej astronomickej spoločnosti vo Veľkej Británii bude ale väčšina predpovedaných svetov príliš blízko hviezdy na to, aby boli obývateľné: „Budeme musieť asi ešte chvíľu počkať, kým nájdeme dostatok ‚Zemí‘ v obývateľnej vzdialenosti od ich materských hviezd.“

originál článku