ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Žraloky a vlky: podobnosti medzi dravcami vo vode a na súši

11.11.2010 17:06:13 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1540x

Vedci porovnávali interakciu medzi vlkmi a losmi v USA a žralokmi a dugongami v Austrálii a našli množstvo podobností medzi dôležitosťou dravcov v morskom a suchozemskom prostredí.

 

V oboch prípadoch pomáha dravec riadiť populáciu koristi. Pomocou tzv. ekológie strachu ale tiež vplýva na správanie sa koristi, čo má vplyv na ďalšie aspekty ekosystémov, ktoré siahajú oveľa ďalej ako len po konkrétny živočíšny druh.

Výskum, viedli vedci z Oregonskej univerzity a Washingtonskej univerzity.

„Až príliš dlho sme skúmali morské a suchozemské ekosystémy ako keby šlo o úplne odlišné prostredia,“ povedal prof. William Ripple, medzinárodne uznávaný expert v oblasti výskumu veľkých dravcov. „Teraz zisťujeme, že medzi týmito ekosystémami je viac podobností než sme predpokladali. Musíme ich lepšie pochopiť s zistiť, ako môžeme podľa udalostí na zemi predpovedať dianie v oceáne a naopak.“

Vedci porovnali znalosti o vzťahu medzi vlkmi a losmi v Yellowstonskom národnom parku v USA a medzi žralokom a dogongom v Shark Bay v Austrálii. Dugogny sú veľké morské cicavce podobné lamatínom, ktoré sa živia morskými trávami a sú bežnou korisťou žralokov.

Pri výskume losov vedci zistili, že prítomnosť vlkov mení ich správanie. Menej sa pasú, čo prospieva kríkom a osikám. Má to tiež pozitívny vplyv na bobrie hrádze.
Podobné veci sa dejú vo vzťahu žralokov a dugongov. Keď sú žraloky v blízkosti, dugongy sa menej pasú v plytkých vodách, kde sú najzraniteľnejšie. Rastliny, ktoré by inak zožrali, tak prežijú. To umožňuje život iným rastlinám a živočíchom, ktoré sú od morských tráv závislé.

Vedci si tiež všimli, že podobnosti sú aj vo fyzickej kondícií a zdraví živočíšnych druhov. V Austrálii sa korytnačky radšej vystavia ohrozeniu žralokov a hľadajú najlepšie zdroje potravy, ak sú v dobrej fyzickej kondícii., v africkom praku Serengeti tiež pakone skôr podstúpia riziko útoku levov či hyen, ak sú v dobrej kondícii.

Vo svojej správe vedci uviedli, že častejšie porovnanie fungovanie ekosystémov by mohlo pomôcť zistiť viac o ch fungovaní a funkcii.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,96
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.