Dolovanie v histórii internetu

11.11.2010 17:14:49 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1657x

Hoci web bude mať budúci rok len 20. narodeniny, niektorým najstarším stránkam už teraz hrozí, že sa navždy vytratia z histórie.

 

Je to tak preto, že s vývojom novej verzie webovej stránky sa staršie verzie jednoducho zahodili spolu s pevnými diskami a počítačmi, na ktorých boli uložené.

Spoločnosť Story Worldwide sídliaca v Londýne sa snaží tieto stránky a stroje, na ktorých pôvodne fungovali, zachrániť. Preto spravili jej zamestnanci pod vedením Jima Boultona prvé „archeologické vykopávky“ na webe. Výsledky predviedli minulý týždeň na výstave v Londýne.

Medzi predchádzajúce pokusy o ochranu histórie webu patril aj systém Memento, ktorý navrhol Herbert Van de Sompel z Laboratória v Los Alamos v USA., ktorý vyhľadáva všetky verzie webových stránok bez ohľadu na dátum a čas.

Iný systém, Internet Archive's Wayback Machine, umožňuje používateľom pripojiť sa k želanej URL adrese a potom vyhľadať verziu stránky na základe dátumu a času. Podľa Boultona ukazujú tieto systémy ľuďom len časť príbehu.

„Wayback Machine je úžasný projekt, nevidíte v ňom ale časový kontext,“ povedal Boulton. „Vidíte len stránku, ale nie hardvér a softvér, na ktorom fungovala, takže nemáte plný zážitok.“

Boulton sledoval pre účely výstavy priania používateľov a vybral webstránky, ktoré si ľudia priali vidieť ešte raz. Vystopoval pôvodných členov spoločností, ktoré stránky vytvárali a vyžiadal si ich kód. Na aukčnom portáli eBay potom spolu s kolegami nakúpili pôvodný hardvér.

„Hardvér je veľmi krehký,“ povedal Boulton. „Často je na pokraji zlyhania.“

Medzi vystavenými stránkami bola jedna, ktorú možno vidieť len na počítači z roku 1995 a stránka Kylie Minogue z roku 1997 (na obrázku). „Bola jedna z prvých, na ktorých sa využili všetky typy multimédií,“ povedal Boulton. „Mohli ste počúvať hudbu, sledovať video a hrať sa interaktívnu hru, pri ktorej ste obliekali a vyzliekali Kylie.“

originál článku