Takmer polovicu času sa zaoberáme niečím, čo nie je okolo nás

12.11.2010 17:22:05 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2600x

Ľudia strávia počas bdelosti 46,9 % času myslením na niečo iné než to, čo robia a toto putovanie mysle spôsobuje väčšinou zhoršovanie nálady. Tvrdí to výskum založený na webovej aplikácii pre iPhony, ktorá zozbierala 250 000 údajov o myšlienkach, pocitoch a činnostiach ľudí počas ich bežného života.

 

Výskum psychológov M. Killingswortha a D. Gilberta z Harvardskej univerzity publikoval časopis Science.

„Ľudská myseľ putuje a putujúca myseľ nie je šťastná,“ napísali vedci. „Schopnosť myslieť na niečo, čo sa práve nedeje je kognitívny výkon, ktorý stojí emócie.“

Na rozdiel od iných živočíchov trávia ľudia množstvo času myslením na neaktuálne veci: spomínaním na udalosti z minulosti, možné scenáre z budúcnosti alebo na veci, ktoré sa nikdy nestanú. Ukazuje sa, že toto putovanie mysle je najčastejším spôsobom práce ľudského mozgu.

Aby mohli vedci toto správanie sledovať, vyvinul Killingsworth webovú aplikáciu pre iPhone, ktorá kontaktovala v náhodnom čase 2250 dobrovoľníkov a pýtala sa ich, či sú šťastní, čo práve robia a či myslia na to, čo robia, alebo na niečo iné a či je to príjemná, nepríjemná, alebo neutrálna myšlienka.

Ľudia si mohli vybrať z 22 všeobecných aktivít, ako napr. chôdza, jedenie, nakupovanie, či sledovanie televízie. Respondenti uviedli, že ich myseľ ubiehala v 46,9 % času a nie menej ako v tretine času počas každej aktivity okrem milovania.

„Odbiehanie mysle je zrejme nezávislé od aktivity,“ myslí si Killingsworth. „Výskum ukázal, že náš mentálny život je preniknutý neprítomnosťou.“

Killingsworth a Gilbert zistili, že ľudia sú najšťastnejší počas milovania, cvičenia a zapájania sa do konverzácie. Najmenej šťastní boli počas oddychovania, práce a využívania počítača v domácnosti.

„Putovanie myšlienok je dobrou predpoveďou spokojnosti človeka,“ povedal Killingsworth. „Je to dokonca lepšou predpoveďou ako aktivita, ktorej sa človek práve venuje.“

Vedci odhadujú, že len 4,6 % spokojnosti človeka v danom momente je spojených s aktivitou, ktorú vykonáva, kým myšlienky ovplyvňujú šťastie z 10,8 %.

Dlhšie trvajúce analýzy záznamov dobrovoľníkov ukázali, že putovanie myšlienok bolo príčinou a nie dôsledkom ich pocitov nešťastia.

„Mnohé filozofické a náboženské tradície tvrdia, že šťastie je podmienené životom v prítomnosti,“ napísali vedci v Science. „Podľa týchto tradícií je putujúca myseľ nešťastná myseľ.“ Nový výskum podľa autora toto tradičné učenie potvrdzuje.

Ľudia zapojení do výskumu boli vo veku 18 až 88 rokov a pochádzali z mnohých sociálnych skupín a profesií. 74 % účastníkov výskumu pochádzalo z USA.

Aplikáciu vyvinutú vedcami na sledovanie šťastia dnes používa už viac ako 5000 ľudí.

originál článku