ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Superpočítače budú veľké ako kocka cukru

12.11.2010 18:47:45 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2587x

Vedci z IBM tvrdia, že ich snaha by mohla stenčiť procesory najvýkonnejšieho superpočítača na svete na veľkosť kocky cukru.

 

Procesory počítača budú umiestnené nad sebou a chladiť ich bude voda, ktorá bude medzi nimi pretekať. Cieľom nie je zmenšenie procesorov, ale zníženie spotreby energie. Na výrobu a prevádzku počítačov sa celosvetovo spotrebujú 2 % energie.

Podľa B. Michela z IBM sa bude cena počítačov v budúcnosti odrážať skôr od ich ekologických aspektov ako od rýchlosti. Michel spolu so svojím tímom vytvorili prototyp demonštrujúci princíp chladenia vodou. Systém nazvaný Aquasar spravuje rack väčší ako chladnička. Podľa odhadov IBM je Aquasar takmer o 50 % energeticky výhodnejší, než najlepšie superpočítače na svete.

„V minulosti bol na počítačoch najdrahší hardvér,“ povedal Michel. „V budúcnosti bude najväčšou položkou vo výdavkoch prevádzka zariadení.“ Jedným z najväčších výdajov budú pritom náklady na chladenie, pretože výpočtová sila počítača prináša so sebou ako vedľajší produkt teplo.

Dnes dokážu najvýkonnejšie a energeticky najvýhodnejšie superpočítače vykonať približne 770 miliónov výpočtových operácií na jeden watt energie. Aquasar potrebuje jeden watt na 1,1 miliardy operácií. Jediným problémom tak ostáva jeho zmenšenie.

„Dnes je systém Aquasar rack plný procesorov. Myslíme si, že o 10 až 15 rokov dokážeme takýto systém zmenšiť do rozmerov kocky cukru,“ povedal Michel.

Na presun jedného bajtu údajov je potrebná tisíckrát väčšia energia než na jeho spracovanie. Navyše čas výpočtu je limitovaný časom presunu údajov.

Teplo, ktoré pri tom vzniká dokáže pomerne dobre odstraňovať chladenie vzduchom, preto majú domáce počítače v sebe zabudovaný ventilátor. Pri rovnakom objeme však voda dokáže naviazať 4000-krát viac tepla než vzduch. To by mohlo priniesť zmenu veľkosti, keď dnes je na jeden gram tranzistora v procesore potrebný približne 1 kg zariadenia, ktoré ho chladí.

Časť riešenia, ktoré predstavil Michel a jeho kolegovia, je založená na zredukovanej cirkulácii vody, ktorá je inšpirovaná obehovou sústavou v ľudskom tele.

Najskôr ale vedci skúmajú tretí rozmer systému. Chcú umiestniť procesory na seba a umiestniť medzi ne vodné kanáliky hrubšie nie viac ako ľudský vlas. Pretože vzdialenosť medzi procesormi spomaľuje a zohrieva proces spracovania dát, ich priblíženie rieši naraz otázky rýchlosti, prevádzkových nákladov aj veľkosti.

Hlavnou technickou výzvou v procese tvorby systému je podľa Michela návrh prepojení medzi rôznymi čipmi, ktoré musia byť vodivé a byť vodotesné.

Podľa mnohých odborníkov je najbližším krokom pokroku v polovodičových technológiách práve obohatenie spracovania a zariadení práve o tretí rozmer.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,98
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.