ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Počítačová pamäť 100 000-krát rýchlejšia?

16.11.2010 17:25:49 | Q
EPFL, Science Daily | Počet zobrazení: 3016x

Predstavte si počítač s pamäťou, ktorá je 100 000-krát rýchlejšia a spotrebuje menej energie než súčasné pevné disky. Prof. Mathias Kläui z EPFL vo Švajčiarsku pracuje na novom druhu pamäte „Racetrack“, magnetickej pamäti, ktorá môže byť čoskoro zodpovedná za taký počítač.

 

Kläui sa už nemohol pozerať na rýchlosť, s ktorou štartuje jeho počítač, preto začal premýšľať o alternatíve. Pevné disky sú lacné a dokážu uchovať veľké množstvo údajov, sú ale pomalé. Pri každom štarte počítača trvá dve až tri minúty, kým sa údaje z pevného disku nahrajú do operačnej pamäte. Celosvetová strata sa z pohľadu straty produktivity a spotreby energie dostáva každý deň na hodnotu stoviek miliónov dolárov.

Podobne ako tradičná VHS videokazeta aj nové riešenie zahŕňa údaje nahrané na magnetickej páske. Tu však podobnosť končí, v novom systéme bude páskou niklovo-železné nanovlákno, ktoré je miliónkrát menšie než klasická páska. A na rozdiel od magnetickej videopásky sa v tomto systéme nebude nič pohybovať mechanicky. Bity informácie uložené vo vlákne sa posúvajú pod vplyvom polarizovaného prúdu, čím môžu prejsť za jednu sekundu niekoľko stoviek metrov. Je to akoby ste prečítali celú videokazetu za menej než sekundu.

Aby sa táto myšlienka dala zrealizovať, musí byť každý bit informácie jasne oddelený od ostatných, aby bolo možné údaje spoľahlivo prečítať. To sa dá dosiahnuť pomocou tzv. doménovej steny s magnetickými vírmi, ktoré oddelia dva po sebe nasledujúce bity. Aby vedci zistili najväčšiu možnú rýchlosť pohybu údajov, robili fyzikálne merania vírov a zistili, že mechanizmus dovoľuje vyššie rýchlosti než predpokladali.

Svoje výsledky publikovali v októbrovom čísle časopisu Physical Review Letters. Dôležitosť výskumu potvrdili vo svojej reakcii aj vedci z IBM (ktorá vyvíja pamäť „racetrack“). Na čipe by sa nachádzali milióny alebo až miliardy nanovlákien, čo by poskytovalo obrovskú pamäťovú kapacitu pri zachovaní ochrany proti nárazom a strate údajov. Na trh by sa zariadenie mohlo dostať o 5 až 7 rokov.

Pamäť racetrack môže byť skutočným prelomom v oblasti úschovy údajov. Počítače s týmto typom pamäte sa spustia takmer okamžite a informáciu bude možné získať 100 000-krát rýchlejšie než z klasického pevného disku. Budú tiež šetriť energiu. Klasická pamäť typu RAM potrebuje napájanie každú milióntinu sekundy, čo znamená, že počítač len na zabezpečenie jej fungovania spotrebuje 300 mW. Nový typ pamäte nemá toto obmedzenie, preto spotrebuje približne 300-krát menej energie. A to je významné zistenie, pretože dnes spotrebuje elektronika celosvetovo 6 % energie a podľa predpovedí dosiahnu jej nároky do roku 2025 15 % globálnej spotreby.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,05
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.