ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pitie energetických nápojov môže viesť k závislosti od alkoholu

19.11.2010 17:23:28 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1934x

Mnoho adolescentov a študentov konzumuje veľké množstvá energetických nápojov, ktoré ich udržujú v bdelom stave. Nový výskum ukázal, že nadmerná konzumácia týchto nápojov je spojená so zvýšeným rizikom zvýšenej konzumácie alkoholu a až závislosti od alkoholu.

 

Medzi poznávacie znamenia študentského života patrí aj učenie sa na skúšku dlho do noci, pri ktorom študentom pomáhajú energetické nápoje. Rastúcu popularitu má aj miešanie týchto nápojov s alkoholom. Tieto nápoje majú ale vysoký obsah kofeínu a môžu mať aj iný vplyv ako len nedostatok spánku. Navyše ich zloženie nie je nijako regulované.

Nový výskum amerických vedcov ukázal, že ľudia, ktorí často konzumujú energetické nápoje (viac ako 52-krát ročne) sa vystavujú štatisticky významne vyššiemu riziku závislosti od alkoholu.

Vo svojom výskume spracovali údaje od 1000 študentov verejných vysokých škôl, ktorí poskytli informácie o konzumácii alkoholu a energetických nápojov v posledných 12 mesiacoch. Vedci zistili, že ľudia, ktorí konzumujú častejšie energetické nápoje, sa viackrát opili, za jeden večer vypili viac alkoholu a boli náchylnejší byť od alkoholu závislí.

Výsledky výskumu potvrdili staršiu štúdiu o rizikách konzumácie energetických nápojov. Hlavným záverom bolo, že miešanie s alkoholom môže viesť k stavom, kedy kofeín maskuje pocit opitosti ale neznižuje nepozornosť. Výsledkom je, že sa človek cíti menej opitý a skonzumuje ešte viac alkoholu alebo sa odváži napríklad sadnúť za volant svojho auta.

„Kofeín neneguje zníženie pozornosti spojené s opitosťou, len ovplyvňuje niektoré pocity,“ povedala Kathleen Millerová z Buffalskej univerzity. Podľa nej je ďalším krokom výskumu je skúmanie vzťahu medzi energetickými nápojmi a inými látkami a tiež celkový prieskum vzťahu mladých k týmto nápojom. „Potrebný je tiež výskum dôvodov miešania nápojov a alkoholu. Niektoré mylné názory potom môžeme osvetou zmeniť.“

Vedcov navyše znepokojuje neprítomnosť regulácie a povinnosti uvádzať na obaloch energetických nápojov údaje o ich zložení a možných zdravotných rizikách ich konzumácie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.