ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pouličné osvetlenie by mohli zabezpečiť stromy

25.11.2010 16:05:12 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1602x

Predstavte si, že ste na nočnej prechádzke mestom a cestu vám osvetľujú modro žiariace stromy. Ak bude mať práca študentov z Cambridge úspech, ulice budú osvetľovať bioluminiscentné stromy. Študenti vyvinuli genetické nástroje, ktoré umožňujú prenášať do organizmov bioluminiscenčné črty.

 

V prírode je množstvo tvorom, ktoré v tme žiaria, ich žiara je však väčšinou slabá. Študenti zapojení do súťaže International Genetically Engineered Machines competition (iGEM) preto upravili genetický materiál z vážok a luminiscenčnej morskej baktérie Vibrio fischeri, čím zvýšili aktivitu žiariacich enzýmov. Ďalšími modifikáciami vytvorili genetické súčiastky, tzv. „BioBricks“, ktoré možno vložiť do genómu. V baktérii E. coli dokázali pomocou svojej práce vytvoriť široké spektrum farieb. Zistili, že na čítanie knohy stačí kolónia baktérií s objemom vínovej fľaše.

„Nepodarilo sa nám spraviť žiariace stromy, čo bolo inšpiráciou pre náš výskum,“ povedal jeden z členov tímu Theo Sanderson, „rozhodli sme sa ale, že spravíme časti, ktoré v budúcnosti prispejú k efektívnejšiemu napredovaniu v oblasti bioluminiscencie.“

Jednou z najväčších komplikácií bioluminiscencie je, že proces sa spolieha na triedu látok známych ako luciferíny. Emitujú svetlo a menia sa na oxiluciferíny, ktoré svetlo produkovať nemôžu. Vedci preto objavili v zložkách BioBricks spôsob, akým enzýmy produkované organizmom oxiluciferíny recyklujú.

Bioluminiscentné rastliny môžu mať význam napríklad v domoch, v ktorých nie je elektrina. Nemajú žiadne nebezpečné časti a nové svetlo sa dá jednoducho vypestovať.

Objavia sa teda čoskoro na uliciach žiariace stromy? Podľa odborníkov nie, pretože nikto nebude ochotný míňať peniaze na výskum náhrady žiarovky, ktorá dnes efektívne a relatívne výhodne funguje. Napriek tomu je vo výskume niečo osobné. Ak sa budete musieť o svetlo starať a polievať ho, bude pre vás vzácnejšie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,53
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.