Pouličné osvetlenie by mohli zabezpečiť stromy

25.11.2010 16:05:12 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1803x

Predstavte si, že ste na nočnej prechádzke mestom a cestu vám osvetľujú modro žiariace stromy. Ak bude mať práca študentov z Cambridge úspech, ulice budú osvetľovať bioluminiscentné stromy. Študenti vyvinuli genetické nástroje, ktoré umožňujú prenášať do organizmov bioluminiscenčné črty.

 

V prírode je množstvo tvorom, ktoré v tme žiaria, ich žiara je však väčšinou slabá. Študenti zapojení do súťaže International Genetically Engineered Machines competition (iGEM) preto upravili genetický materiál z vážok a luminiscenčnej morskej baktérie Vibrio fischeri, čím zvýšili aktivitu žiariacich enzýmov. Ďalšími modifikáciami vytvorili genetické súčiastky, tzv. „BioBricks“, ktoré možno vložiť do genómu. V baktérii E. coli dokázali pomocou svojej práce vytvoriť široké spektrum farieb. Zistili, že na čítanie knohy stačí kolónia baktérií s objemom vínovej fľaše.

„Nepodarilo sa nám spraviť žiariace stromy, čo bolo inšpiráciou pre náš výskum,“ povedal jeden z členov tímu Theo Sanderson, „rozhodli sme sa ale, že spravíme časti, ktoré v budúcnosti prispejú k efektívnejšiemu napredovaniu v oblasti bioluminiscencie.“

Jednou z najväčších komplikácií bioluminiscencie je, že proces sa spolieha na triedu látok známych ako luciferíny. Emitujú svetlo a menia sa na oxiluciferíny, ktoré svetlo produkovať nemôžu. Vedci preto objavili v zložkách BioBricks spôsob, akým enzýmy produkované organizmom oxiluciferíny recyklujú.

Bioluminiscentné rastliny môžu mať význam napríklad v domoch, v ktorých nie je elektrina. Nemajú žiadne nebezpečné časti a nové svetlo sa dá jednoducho vypestovať.

Objavia sa teda čoskoro na uliciach žiariace stromy? Podľa odborníkov nie, pretože nikto nebude ochotný míňať peniaze na výskum náhrady žiarovky, ktorá dnes efektívne a relatívne výhodne funguje. Napriek tomu je vo výskume niečo osobné. Ak sa budete musieť o svetlo starať a polievať ho, bude pre vás vzácnejšie.

originál článku