Radarové pištole odhalia samovražedných útočníkov

26.11.2010 17:20:36 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2039x

Radarové pištole, ktoré používa polícia na sledovanie motoristov prekračujúcich rýchlosť, inšpirovali konštruktérov, ktorí ich zlepšili tak, aby dokázali v dave vyhľadať potenciálnych samovražedných atentátnikov.

 

Radarová pištoľ vysiela mikrovlnné pulzy smerom k autu a meria Dopplerov posun odrazeného signálu, na základe ktorého určí rýchlosť. Sila a polarizácia odrazeného signálu ale môže tiež poskytnúť informáciu o tvare, veľkosti a materiáli, z ktorého sa skladá objekt odrážajúci vlnenie.

William Fox z Námornej postgraduálnej školy v Kalifornii a John Vesecky z Kalifornskej univerzity chceli zistiť, či ovplyvnia káble v kabáte atentátnika odrazený signál dostatočne na to, aby ho mohla pištoľ identifikovať v dave. Použili preto softvér na simuláciu reakcie radarových signálov s frekvenciou 1 a 10 GHz na najbežnejšie usporiadanie vodičov na tele samovražedných atentátnikov. Na merania využili skupiny dobrovoľníkov z ktorých niektorí mali na sebe atrapy bômb. Útočníka sa im podarilo identifikovať na vzdialenosť 10 metrov s 85 % úspešnosťou.

Vedci veria, že výskum podporí americká armáda. Finančné prostriedky by im umožnili zlepšiť úspešnosť detekcie a pridať zlepšenia, ktoré vylúčia z identifikácie falošné signály, ktoré spôsobujú drôty v podprsenkách, bižutérii alebo slúchadlách.

Odborníci sa zhodujú, že najväčším problémom zariadení bude odhalenie nesprávnej signalizácie. Sam Pumphrey zo spoločnosti Cambridge Consultants zaoberajúcej sa vývojom radarového systému na hľadanie výbušnín zamurovaných v stenách budov si myslí, že systém založený len na radarových pištoliach nebude nikdy úplne stopercentný.

Fox s ním súhlasí a dodáva, že radar sa bude používať v kombinácii s inými technológiami, napríklad so sledovacími kamerami schopnými odhaliť podozrivé správanie, alebo infračerveným videním, ktoré využíva fakt, že výbušniny sú často chladnejšie ako ľudské telo.

originál článku