Primitívna sociálna sieť – byť utláčaný je lepšie ako byť mŕtvy

30.11.2010 15:58:16 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1891x

V každej spoločnosti je niekto utláčaný. Je to smola obetí, ale v primitívnych sociálnych skupinách je pre ne lepšie, aby sa podriadili. Ak preváži výhoda života v skupine nad cenou za útlak, môže evolúcia spôsobiť, že niektoré zvieratá na tento stav v záujme stabilizácie skupiny rezignujú.

 

Daniel Blumstein z Kalifornskej univerzity študoval so svojimi kolegami svište žltobruché. Tie žijú v primitívnej spoločnosti, v pevnej skupine, napriek tomu nespolupracujú spôsobom ako primáty a iné spoločenské živočíchy.

Blumsteinov tím monitoroval svište v období rokov 2003 až 2008. Vedci sledovali interakcie medzi jedincami a vytvárali tak ich sociálnu sieť. Sledovali tiež rodinné väzby medzi svišťami. Spojením týchto údajov skúmali, či svište dedili svoje správanie a pozíciu v skupine do svojich rodičov.

Vedci zistili, že svište nededia sociálne správanie, zdedia len spôsob, akým sa k nim správajú iní. Zvlášť sa podľa Blumsteina dedí z generácie na generáciu stav obete.

„Je to prekvapivé a neviem to dosť dobre vysvetliť,“ povedala Julia Lehmannová z Roehamptonskej univerzity v Londýne, ktorá do výskumu nebola zapojená. Myslí si, že zvieratá vytvárajú skupiny, pretože to znižuje riziko napadnutia predátorom. „Kým trvá ohrozenie, skupina ostáva spolu,“ povedala.

Preto môžu niektoré jedince prijať údel utláčaných, lebo je to stále lepšie ako byť zožratý. „Zostať nažive je to najdôležitejšie,“ myslí si Lehmannová.

Blumstein si myslí, že vedci sa až príliš zamerali na priateľské vzťahy pri skúmaní vývoja skupín. „Musíme viac rozmýšľať aj o úlohe agresivity,“ povedal.

originál článku