Projekt na Sahare chce dodať energiu polovici sveta

2.12.2010 16:47:40 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2143x

Spojený projekt univerzít z Alžírska a Japonska chce premeniť Saharu, najväčšiu púšť na svete, na miesto solárnych elektrární, ktoré by mohli do roku 2050 uspokojiť polovicu svetových energetických potrieb.

 

Projekt Sahara Solar Breeder chce na Sahare vybudovať továreň na spracovanie kremeňa z piesku na kremík, ktorý bude možné použiť v solárnych elektrárňach. Energia zo solárnych panelov bude využitá na výrobu ďalších panelov, aby mohlo na púšti vznikať viac elektrickej energie.

Vedúci japonského tímu Hideomi Koinuma z Tokijskej univerzity povedal, že hoci nikto v minulosti nevyužíval púštny piesok ako zdroj kvalitného kremíka, je to jasná voľba a produkt bude veľmi kvalitný.

Projekt Sahara Solar Breeder je súčasťou veľkého medzinárodného projektu International Research Project on Global Issues. Vedci očakávajú, že počas neho budú musieť prekonať množstvo problémov, napríklad pieskové búrky, potrebu využitia tekutého dusíka na chladenie káblov alebo kladenie káblov do piesku kvôli minimalizácii výkyvov teplôt.

Prvé kroky výskumu sa zamerajú na odhalenie možných komplikácií a dokázanie reálnosti projektu. Jedným z cieľov projektu je aj vzdelanie inžinierov a vedcov z Afriky počas celého procesu výskumu a vývoja.

originál článku