Vďaka mozgu je naše vnímanie sveta unikátne

6.12.2010 20:11:02 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2413x

Vedci z Wellcome Trust prvýkrát dokázali, že naše presné vnímanie sveta závisí od veľkosti vizuálnej časti nášho mozgu.

 

Je ľahké uveriť, že naše myšlienky a emócie sa líšia od myšlienok iných ľudí, máme ale pocit, že vizuálne vnímanie sveta je u každého rovnaké. Primárna zraková kôra – zadná časť mozgu, ktorá je zodpovedná za spracovanie videnia sveta – však môže byť u ľudí rôzne veľká a medzi dvomi ľuďmi sa jej veľkosť môže líšiť až trojnásobne.

Vedci z nadácie Wellcome Trust pri UCL v Londýne ukázali, že veľkosť tejto oblasti ovplyvňuje naše vnímanie okolia. Vo svojom výskume ukázali sériu očných klamov tridsiatim dobrovoľníkom. Medzi nimi bola aj známe Ebbinghausova ilúzia (na obr.), pri ktorej sú rovnako veľké kruhy obklopené väčšími či menšími krúžkami. Väčšina ľudí vníma prvý kruh v strede menší ako druhý.

Druhý klamom bola Ponzova ilúzia, na ktorej sú dva rovnaké kruhy v tuneli. Na obrázku sa zdá byť kruh ďalej od vchodu do tunela väčší než druhý.

Vedci ukázali, že ľudia obrázky vnímajú rôzne. Niektorí napríklad vnímali medzi veľkosťou kruhov veľký rozdiel, kým iní ho takmer nepostrehli.

Pomocou funkčnej magnetickej rezonancie vedci odmerali aj plochu primárnej zrakovej kôry každého dobrovoľníka. Zistili veľké rozdiely a vzťah medzi jej veľkosťou a vnímaním ilúzie. Čím bola táto oblasť mozgu menšia, tým bolo vnímanie ilúzie väčšie.

„Naša práca ako prvá ukázala, že veľkosť mozgu môže ovplyvniť vnímanie okolia,“ povedal Samuel Schwarzkopf, člen výskumného tímu. „Očné klamy zavádzajú a inšpirujú našu predstavivosť, ale v skutočnosti nám ukazujú, že naše vnímanie sveta nie je presné, ale záleží od nášho mozgu. Ukázali sme, že naše vnímanie veľkosti objektu závisí od veľkosti určitých častí nášho mozgu. Miera, no akej nás mozog zavádza závisí od miery, s akou sa mozog spolieha na spracovanie vizuálnej informácie.“

originál článku