Rozhranie podobné USB na lekársku diagnózu

6.12.2010 21:24:37 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1651x

Biomedicínski inžinieri z Kalifornskej univerzity vyvinuli počítačovérozhranie pre pripojenie mikrofluidných čipov, ktoré budú základom novej generácie kompaktných lekárskych prístrojov. Vedci dúfajú, že rozhranie sa stane tak rozšírené ako rozhranie USB.

 

„Myslíme si, že je veľká potreba rozhrania medzi mikrofluidnými a elektronickými zariadeniami,“ povedal Tingrui Pan, jeden z vynálezcov čipu.

Mikrofluidné zariadenia využívajú kanáliky hrubé len niekoľko mikrometrov umiestnenie v plastovej membráne na biologické a chemické testy v miniatúrnych rozmeroch. Možno ich napríklad použiť v zariadeniach na lekársku diagnostiku, hodnotenie bezpečnosti jedla či monitorovanie životného prostredia.

Mobilné telefóny so stále lepšími fotoaparátmi by sa mohli zmeniť na mikroskopy schopné okamžite podobné testy vyhodnocovať. Čipy je však ťažké k elektronickým zariadeniam pripojiť. Pan si myslí, že by bolo možné pridať rozhranie do štandardných PCI zariadení a pripojiť k nemu mikropumpu vykonávajúcu mikrofluidné operácie. S týmto rozhraním by bolo možné testy vyhodnocovať v mobiloch, PDA zariadeniach alebo notebookoch.

originál článku