Japonská sonda k Venuši vstupuje do obežnej dráhy

7.12.2010 16:13:13 | Q
NASA, Physorg | Počet zobrazení: 1938x

Prvá japonská sonda smerujúca k Venuši plánovala v utorok vstúpiť do jej obežnej dráhy. Planéta je veľkosťou a vekom podobná Zemi.

 

Planet-C Venus Climate Orbiter, hranatý satelit s dvomi solárnymi panelmi, opustil vesmírnu základňu na juhu Japonska v máji. Keď sa priblížila k Venuši, prepla sonda prezývaná „Akatsuki“ alebo „Úsvit“ motory na spätný chod aby spomalila a vstúpila do gravitačného poľa planéty.

„Sonda sa pohybuje plynulo,“ povedal hovorca Japonskej agentúry pre výskum vesmíru JAXA. Dodal, že na budúci týždeň oznámia, či sa podarilo k planéte priblížiť podľa plánov.

Akatsuki obnovila kontakt s pozemskou základňou po dočasnej strate signálu v čase, keď bola sonda na druhej strane planéty. Komunikačné prerušenie bolo dlhšie než sa očakávalo, satelit však napreduje bez zjavných problémov.

Venuša sa vekom a veľkosťou podobá Zemi, má však nevľúdne prostredie s teplotami okolo 460 °C a množstvom oxidu uhličitého, hlavného skleníkového plynu na Zemi. Vedci veria, že im sonda výskumom na Venuši pomôže pochopiť proces formovania prostredia na Zemi.

Na sonde je umiestnených päť kamier a jej úlohou je preniknúť cez tenkú vrstvu oblakov z kyseliny sírovej a monitorovať meteorológiu Venuše, hľadať blesky a na plášti planéty činné sopky.

Sonda Akatsuki bude úzko spolupracovať s európskou sondou Venus Express.

originál článku