Grónsky ľad má tajnú zbraň proti topeniu

9.12.2010 17:55:16 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3059x

Kusy ľadu v Grónsku sú až prekvapivo odolné. Pri celosvetovom otepľovaní sa topia veľmi pomaly. Prudké zmeny klímy však tento proces môžu urýchliť.

 

Ľadu v Grónsku ubúda už teraz v dôsledku zvýšenej teploty, odborníci sa obávajú, že by sa proces topenia mohol vlastným pričinením zrýchliť. Ak by sa roztopili všetky ľadovce v Grónsku, stúpla by hladina oceána o 6,5 metra. Vo svete, ktorý by bol o 8 °C teplejší ako ten náš by ale roztopenie celého Grónska trvalo 1000 rokov.

Obávaným samodeštrukčným zariadením je voda. Keď sa ľadovec topí, voda steká k jeho základom. Podľa teórie by to malo urýchliť posun ľadovca smerom nadol a jeho topenie. Podľa Christiana Schoofa z Univerzity Britskej Kolumbie v Kanade je ale tento vplyv vody limitovaný. Vytvoril nový model reakcie ľadovcov na roztopenú vodu a tvrdí, že ľadovce sa s ňou dokážu vyrovnať vďaka zmene ich vnútornej štruktúry.

Ľadovce majú dva systémy odvodňovania. Roztopená voda vytvára tzv. Röthlisbergerove kanáliky. V ľadovci sa navyše nachádzajú aj dutiny v dôsledku prechodu ľadovcom ponad terénnu nerovnosť.

Schoofov model ale ukázal, že ak množstvo vody dosiahne kritickú hodnotu, vytvoria sa väčšie kanáliky a voda jednoducho odtečie. Tým sa spomalí celkové topenie ľadovca.

Podľa Roderika van de Wala, glaciológa z Utrechtskej univerzity v Holandsku, môže byť Schoofov model vysvetlením pozorovania diania v Grónsku, kde sa rýchlosť ľadovca nezvýšila, hoci sa roztápa stále viac.

Tento pohodový stav môže narušiť len jedna vec. premenlivé počasie môže spôsobiť krátkodobé zmeny v množstve vody tak, že ju odvodňovací systém ľadovca nestihne v rozumnom čase odviesť, čí sa ľadovec dočasne zrýchli.

Mohol by to byť problém, pretože v Grónsku by malo byť v dôsledku klimatických zmien v tomto storočí viac búrok. Tie môžu ľadovce úplne zničiť. Na druhej strane ich na základe pozorovaní z minulosti musí byť skutočne veľa, aby bol ich vplyv aspoň trochu významný.

originál článku