Prvým orgánom v histórii bola koža

13.12.2010 15:03:53 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1406x

Vedci zistili, že v procese evolúcie sa ako prvý orgán vyvinula koža. Objav protokože u špongií ukázal, že oddelenie vonkajšieho a vnútorného prostredia bolo kľúčom k evolúcií mnohobunkových živočíchov.

 

Od 60. rokov minulého storočia odborníci vedia, že špongie majú zvláštnu vrstvu vonkajších buniek, epitel. Pretože ale špongiám chýbajú gény riadiace prenikanie molekúl, nebol epitel považovaný za funkčný orgán. Sally Leysová a jej kolegovia z Albertskej univerzity v Kanade preukázali opak. Keď na tenkých membránach obklopených z oboch strán kvapalinou kultivovali špongie, zistili, že niektoré molekuly neprenikli cez epitel. V niektorých prípadoch preniklo do špongie za 3 hodiny len 0,8% molekúl.

Špongie sú najstaršie viacbunkové živočíchy, preto zistenie znamená, že každý komplexný organizmus má kožu. Leysová si myslí, že orgán bol životne dôležitý, pretože oddeľoval telo živočícha od jeho okolia. Výsledkom bolo, že bunky si navzájom mohli posielať signály bez vplyvu okolia, čo bolo základom evolúcie zložitejších organizmov.

Scott Nichols z Kalifornskej univerzity povedal, že zistenie tiež stavia špongie za predchodcov všetkých živočíchov.

originál článku