Všetky ženy sú nespokojné so svojím telom pri pohľade na modelky

27.3.2007 15:24:30 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1176x

Vychudnutá blonďavá modelka na obálke časopisu spôsobuje nespokojnosť s vlastným telom u všetkých žien nezávisle od ich mier, výšky alebo veku. Vyplýva to zo štúdie univerzity v Missouri, ktorá zistila, že ženy sú negatívne naladené už po troch minútach pohľadu na telá modeliek v časopisoch.

 

Psychológovia sa domnievali, že ťažšie ženy sa budú cítiť oveľa horšie ako chudé pri prezeraní obrázkov ideálnych postáv, ale táto teória sa nepotvrdila. Obrázky sú nepríjemné pre každú ženu.

Štúdia merala ako vníma seba 81 žien. Niektorým z nich potom ukázali neutrálne obrázky, iné postavili pred fotografie modeliek. Ženy boli obrázkami ovplyvnené a všetky, ktoré sledovali modelky, boli po prezretí obrázkov so svojím telom menej spokojné ako predtým.

Štúdia predpokladá, že všetky ženy bez ohľadu na ich hmotnosť by profitovali zo zníženia vplyvu médií. Psychológovia si myslia, že zastavenie procesu sociálneho porovnávania pomôže všetkým ženám.

Väčšina žien nechce rady odborníkov, skôr otvoria bulvárne magazíny. Nerealistické obrazy žien, ktoré sú často upravované počítačom, majú škodlivý vplyv na ženy a ich vnímanie vlastného tela.

originál článku