Ako mohol život prežiť stav snehovej gule?

15.12.2010 18:15:25 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2704x

Život mohol počas teoretického celoplošného zmrznutia planéty pred 700 miliónmi rokov prežiť vo vačkoch v otvorenom oceáne.

 

Vedci tvrdia, že majú dôkazy z Austrálie o neustálom nepatrnom pohybe morí počas obdobia mrazu. V moriach preto mohli prežiť niektoré mikroorganizmy. Podmienky označované aj ako „Snehová guľa“ väčšina života na Zemi nemohla prežiť.

Vedci z Austrálie a Británie tvrdia, že v pohorí Flinders Ranges na juhu Austrálie našli dôkaz o neustálej turbulencii oceánov. Tvrdia, že objavené sedimenty sa datujú do jednej z dvoch dôb ľadových pred 700 miliónmi rokov v období kryogenia, ktoré je spájané s teóriou Zem – snehová guľa.

Sedimenty sú podľa vedcov dôkazom, že museli existovať v oceáne miesta s nezamrznutou vodou, v ktorej s najväčšou pravdepodobnosťou prežil mikroskopický život. Podľa teórie Zem-snehová guľa bola v tomto historickom období naša planéta zmrznutá tak ako nikdy potom ani predtým.

Vedci v sedimentoch objavili jedinečné charakteristiky, ktoré mohli vzniknúť len pôsobením prúdiacej vody. Tieto miesta s nezmrznutou vodou by mohli vysvetliť prežitie niektorých organizmov, ktoré sa ďalej rozvíjali v období neskorého kambria.

Teória Zem-snehová guľa je stále len teóriou. Hoci väčšina vedcov súhlasí s obdobím tuhých mrazov, niektoré argumenty odmietajú úplné zmrznutie planéty. Niektorí odborníci sa pýtajú práva na možnosť prežitia života.

Prof. Dong Benn z Univerzitného centra na Špicbergoch, ktorý sa považuje skôr za zástancu teórie „Zem – guľa z čľapkanice“, povedal: „Výskum podporuje hypotézu, že Zem nebola úplne zmrznutá. Model snehovej gule bol vo svojej dobe prelomový, dnes ho ale musíme nahradiť dynamickejším a zaujímavejším modelom fungovania Zeme vo vzdialenej minulosti.“

originál článku