ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Modlitba môže pomôcť zvládnuť náročné emócie

28.12.2010 16:45:41 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1524x

Podľa vedcov z univerzity Wisconsin-Madison nájdu ľudia, ktorí sa modlia, aj v ťažkých časoch svoj vnútorný pokoj. Až 75 % Američanov, ktorí sa týždenne modlia, tak robia preto, aby zvládli nepríjemné situácie a emócie – chorobu, smútok, traumu alebo hnev.

 

Shane Sharp, študent sociológie, získal na základe osobných rozhovorov s mnohými obeťami násilných intímnych vzťahov množstvo spôsobov, akými im modlitba pomohla vyrovnať sa so situáciou. Robil rozhovory so širokou škálou amerických občanov v geografickom, vzdelanostnom aj rasovom zmysle. Ľudia pochádzali väčšinou z kresťanského prostredia.

Ľudia, ktorí sa modlili, dokázali podľa Sharpa zamerať svoju pozornosť pri konfliktoch nie na svojho partnera, ale na Boha. To im pomohlo pozerať sa na veci aj na seba samých pohľadom Boha a krotiť tak svoje emócie.

Vo svojom výskume Sharp zistil, že pre mnohých je modlitba aj rozptýlením. Len zopnutie rúk a myšlienka na slová, ktoré chce človek vysloviť mu dodávajú pokoj a úľavu od strachu z násilia vo vzťahu. Pocity sa veľmi nelíšia od rozhovoru s blízkym priateľom alebo rodičom.

„Skúmal som modlitbu, rozhovor s Bohom, rovnako ako akúkoľvek inú sociálnu interakciu,“ povedal Sharp. „Líši sa len v tom, že si svojho partnera predstavujete a v skutočnosti ho nevidíte.“ Dôležitým bodom podľa neho je viera ľudí, že Boh existuje. Bez toho by im nemohla modlitba prinášať útechu.

Dôsledky modlitby nemusia byť z ľudského pohľadu len pozitívne. „Niektorí ľudia mi povedali, že sa cez modlitbu naučili odpúšťať svojim partnerom,“ povedal Sharp. „Je to ale dvojsečná zbraň. Je to dobré pre ľudí, ktorí sa z moci násilníka vymanili. Ak sú však stále v kontakte s násilím, hrozí, že sa mu poddajú.“

Podľa Sharpa je práve táto „dvojsečnosť“ modlitby zaujímavým východiskom pre ďalší výskum. „Náboženstvo sa označuje často za tú najpozitívnejšiu a zároveň najnegatívnejšiu vec,“ povedal.

Mnohí opýtaní podľa Sharpa veria v Boha, ale nepatri k žiadnej špecifickej cirkvi. „Modlitba je najbežnejším náboženským prejavom, s ktorým sa stretnete,“ povedal. „Preto by si zaslúžila aj z pohľadu vedy viac pozornosti. Myslím, že by sme ju mali považovať za spôsob interakcie, nie len za jednostranný akt.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,45
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.