ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Tuhé mrazy spôsobuje globálne otepľovanie

28.12.2010 19:20:03 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 3142x

Zdá sa, že je to nezmysel, ale podľa vedcov spôsobuje v posledných desaťročiach prudké európske zimy z veľkej časti globálne otepľovanie.

 

Hlavným vinníkom je podľa nového výskumu ubúdanie ľadu v Arktíde, ktorý by podľa odhadov na konci storočia mohol v letných mesiacoch úplne zmiznúť. Podľa výskumu to strojnásobuje šance na nevľúdne zimné mesiace v Európe a severnej Ázii.

V poslednom desaťročí si môžeme pamätať neobyčajne chladné zimy na prelome rokov 2005 a 2006, kedy napadol sneh dokonca aj na juhu Španielska, alebo v rokoch 2009 a 2010, kedy bola v Británii najchladnejšia zima za posledných 14 rokov. V tomto roku sa zrejme situácia zopakuje.

Na prvý pohľad by mohli byť tieto mrazy v zjavnom s globálnou zmenou klímy, keď sa planéta otepľuje a do roku 2100 je možné, že priemerná teplota oproti dnešku stúpne o päť až šesť stupňov. Je však rozdiel v porovnaní dlhodobých trendov s krátkodobými výkyvmi počasia spôsobenými regionálnymi vplyvmi.

Rastúca teplota v Arktíde, ktorá stúpa dva- až trikrát rýchlejšie ako celosvetový priemer, zmenšila množstvo ľadu v oblasti za posledných 30 rokov o 20 %. To znamenalo, že tmavé more absorbovalo viac slnečného žiarenia, ktoré by sa predtým od bieleho snehu odrazilo. Tým sa proces otepľovania ešte zrýchlil. Preto sa v zimných mesiacoch vytvorili v oblasti veľké zdroje tepla.

„Povedzme, že oceán má teplotu 0 °C,“ povedal Stefan Rahmstorf z potsdamského Inštitútu pre výskum klimatických vplyvov v Nemecku. „Je tak oveľa teplejší než okolitý vzduch, takže teplo začne prúdiť z vody do atmosféry. Toto prúdenie by nenastalo, ak by bol oceán pokrytý ľadom. To je veľká zmena.“

Výsledkom je podľa modelovania oblasť tlakovej výše nad odkrytým oceánom, ktorá prináša do Európy studený polárny vzduch.

„Prudké zimy nie sú v rozpore s teóriou globálneho otepľovania, naopak ju podporujú,“ povedal Vladimir Petoukhov, vedúci výskumu v nemeckom inštitúte. „Tieto anomálie strojnásobili šancu na chladné zimy v Európe a severnej Ázii.“

Vedcom slúžil na vedecké závery počítačový model simulujúci vplyv postupného ubúdania ľadu na hladine Barentsovho mora.

Iné možné vysvetlenia chladných mesiacov, ako napríklad znížená aktivita Slnka či zmeny v Golfskom prúde, majú podľa Petoukhov len nepatrný vplyv. Pripomenol tiež že v zime 2005-06, kedy na Sibíri klesli teploty o 10 °C pod priemer, nezaznamenali vedci žiadne zmeny v aktivite Atlantického oceána.

Chladnejšie zimy neznamenajú podľa vedcov spomalenie globálneho otepľovania, iba hovoria o jeho nepravidelnom rozložení. Keď je v Európe 30 centimetrov snehu, bývajú v Grónsku teploty nad nulou.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,14
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.