500 ton plastu v Stredozemnom mori

31.12.2010 01:24:14 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2371x

V Stredozemnom mori pláva približne 250 miliárd mikroskopických kúskov plastu, ktoré predstavujú biologickú hrozbu pre viaceré stupne potravinového reťazca.

 

Odhad publikovali francúzski a belgickí morskí biológovia, ktorí analyzovali vzorky vody z Francúzska, severného Talianska a Španielska odobrané v hĺbke 10 – 15 cm. Podľa Francoisa Galganiho ide o hrubý odhad množstva plastových častí. Odvíja sa od 4371 častí plastu s priemernou hmotnosťou 1,8 miligramu, ktoré vedci našli v skúmaných vzorkách. V celom stredozemnom mori by sa tak podľa odhadov mohlo nachádzať až 500 ton plastu.

Vzorky pochádzajú len z plytkých vôd a prinášajú teda iba základný odhad. V nasledujúcom roku chcú vedci získať vzorky z Gibraltaru, Maroka, Alžírska, Tuniska, Sardínie a juhu Talianska, aby si tak mohli vytvoriť komplexnejší obraz o stave znečistenia.

Mikroskopické časti plastu môžu malé ryby zožrať spolu s planktónom. Plast sa šíri potravinovým reťazcom až ku korytnačkám a tuleňom, u ktorých môže spôsobiť zdravotné problémy.

Jediným riešením je podľa vedcov zastavenie znečistenia v jeho počiatkoch, preto apelujú petíciou na orgány Európskej únie, aby prísnejšie regulovali pravidlá starostlivosti o odpady.

originál článku