ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Automatizácia ma fascinuje svojimi možnosťami

4.1.2011 09:03:18 | * q
| Počet zobrazení: 2452x

Zhovárame sa s Ing. Mariánom Hricom, riaditeľom divízie Priemyselná automatizácia a technológie pohonov, Siemens, s. r. o.

 

Pre maturantov sa v septembri začína rozhodovanie, čo ďalej. Tí, čo majú vzťah k technike, matematike a fyzike, ktorí radi riešia problémy, si možno vyberú štúdium na niektorej technickej univerzite rovnako, ako to pred rokmi urobil aj Ing. Marián Hrica.

Je o vás známe, že ste veľký propagátor a priaznivec automatizácie. Prečo? 

Na to, aby výroba v akomkoľvek podniku prebiehala plynulo a efektívne, treba zosúladiť rôzne časti výroby. Od dodávky materiálu cez samotné spracovanie až po výstupnú kontrolu. Automatizácia rieši celý tento proces, efektivitu výroby, jej rýchlosť, dodržanie všetkých technologických parametrov. Fascinuje ma svojou dôležitosťou a možnosťami.
A ak absolventov technického štúdia nebude lákať priemyselná výroba, určite sa so svojimi vedomosťami z oblasti riadenia uplatnia v bankách, v systémových riešeniach, dokonca v medicíne. V súčasnosti má každá väčšia operácia mnoho spoločného s procesom automatizácie. Mladých ľudí treba podporiť, aby išli študovať automatizáciu. Je to skutočneveľmi zaujímavá oblasť, v ktorej sa napokon môžu plne realizovať.

Skúsme si povedať na príklade, ako si môže bežný človek predstaviť automatizáciu. 

Predstavte si napríklad výrobu obalovej fólie hrubej iba niekoľko mikrometrov, ktorú všetci denne používame. Na začiatku sa nachádza masa, z ktorej fóliu treba vylisovať. Tá masa musí mať po celý čas predpísanú teplotu, aby sa ani ona, ani fólia počas výroby nezdeformovala. Po jej vytlačení, vylisovaní, rozvalcovaní a natiahnutí na príslušnú hrúbku ju stroje začnú navíjať. Je taká jemná, že by to človek ručne nedokázal. Pri tejto pracovnej operácii sa však neustále mení priemer na navíjačke, s čím musia stroje rátať, automaticky sa posunúť, aby sa ďalšie vrstvy kládli pekne rovnomerne na seba. Počas celej operácie musia jednotlivé časti linky pracovať systematicky nepretržite a zvládnuť aj situáciu, keď sa fólia pretrhne. Aby ste mali predstavu, fólia má pri výrobe dĺžku aj šírku niekoľko desiatok metrov, hrúbku do 3,5 mikrometrov a to všetko sa deje pri rýchlosti 300 metrov za minútu. Pravdaže, bez účasti ľudí to nejde. V tejto etape sú dôležité naprogramované opatrenia, aby systém všetko spracoval a dokázal pokračovať v procese aj po pretrhnutí fólie a aby celú linku znovu rozhýbal. Podobný problém riešia i v železiarňach pri výrobe plechov. Iným prípadom automatizácie je čokoládovňa. Automaty kontrolujú teplotu čokolády trebárs na výrobu figúrok, aby priskoro nezačala tuhnúť alebo aby sa im neroztiekla pri dávkovaní do foriem. Samozrejme, predtým ju treba vyrobiť, namiešať, zohrievať a podobne. Takto by sme mohli pokračovať o práci v automobilkách, cementárňach alebo v atómových elektrárňach. Všade stretnete automatizérov.

Aký je rozdiel medzi automatizáciou a robotizáciou? 

Automatizácia a robotizácia úzko súvisia. Robotizácia používa na niektoré namáhavé, monotónne alebo nebezpečné práce roboty. Napríklad robot strieka farby pištoľou v zdraviu škodlivom prostredí, umiestňuje súčiastky v miniatúrnych výrobkoch, nastavuje lekárske prístroje pri mozgových operáciách. Na rozdiel od toho automatizácia rieši celý proces, efektivitu výroby, rýchlosť výroby, dodržanie všetkých technologických parametrov. A, samozrejme, jej súčasťou môže byť aj riadenie práce robotov.

Týka sa automatizácia iba programového riešenia? 

Nepovedal by som, že automatizácia je softvérová záležitosť, je to aplikácia hardvéru a softvéru. Ľudia, ktorí ju vykonávajú, musia dobre ovládať fyziku a matematiku či technológiu konkrétnej výroby. To je dosť významné. Automatizácia sa síce študuje aj na strojníckej fakulte, no niekedy absolventom chýbajú najmä poznatky z technológií. Netreba sa však báť, tie mladí ľudia získajú v praxi. Je ideálne, keď si tento smer vyberú študenti, ktorí majú k nej osobitný vzťah.

To znamená, že softvér nie je pre automatizérov dôležitý? 

Pravdaže je dôležitý a veľmi. Lenže skôr, ako ho využijú, musia vedieť, k čomu sa majú dopracovať. Keď moji pracovníci pracujú na novej zákazke, už nemusia vyrábať prototypy, aby zistili, ako bude ich návrh fungovať, ich riešenie sa dá overiť simuláciou v počítači. Takže musia veľmi dobre ovládať aj softvér.

Čiže robia všetko šité na mieru? 

Naši kolegovia v Nemecku, ale aj v Bratislave robia základný vývoj, aby sme my ako Siemens držali krok s dobou, veď, samozrejme, nemôžeme ponúkať na trh stále tie isté produkty. Ich šikovnosť spočíva však v tom, že do našich klasických riešení pridávajú nové softvérové balíky tak, aby sme boli modernejší, poskytovali väčší komfort zákazníkom či dokonca, aby sme priniesli aj vlastné, špeciálne riešenia. Slovenskí technici ich potom využívajú. Zdá sa to komplikované, ale keď idete napríklad k lekárovi špecialistovi, ktorý  pracuje s modernou technikou, je úžasné vidieť, čo s ňou všetko dokáže. A všetku tú techniku vyrobili technici. Samozrejme, základné informácie a požiadavky, čo treba sledovať, poskytnú lekári, ale technici musia splniť všetky požiadavky tak, aby prístroje lekárom vyhovovali.
Našťastie, mladí prichádzajú na to, že automatizácia je krásna a zaujímavá práca. Snažím sa im hovoriť, že sme rodina automatizérov, my sme tí, ktorí veľakrát držíme v rukách celé fabriky. To sú miliónové, ba miliardové hodnoty. Ich produktivita nemôže rásť, ak zaostane automatizácia. Vývoj ide týmto smerom.

Zhovárala sa JANA MATEJÍČKOVÁ.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,96
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.