Hráčom šachu funguje lepšie mozog

11.1.2011 16:26:34 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2119x

Môže trvať roky, kým sa človek ťažkou prácou stane šachovým veľmajstrom. Podporuje to ale mozog minimálne pri riešení šachových problémov. Zdá sa, že šachoví experti používajú pri riešení problémov obe strany mozgu, kým amatéri dokážu do rozhodovania zapojiť len jednu.

 

S týmto zistením prišiel Merim Bilalič Z Tübingenskej univerzity v Nemecku, ktorý skúmal zábery z magnetickej rezonancie mozgu ôsmich šachistov z rôznych krajín a ôsmich začiatočníkov pri identifikácii ôsmich geometrických tvarov a pri rozhodovaní, či sú figúrky na šachovnici v pozícii šachu. Pri riešení šachového problému boli majstri rýchlejší, pričom mali aktívne oblasti v oboch stranách mozgu. Začiatočníci využívali len jeho ľavú stranu.

Bilalič predpokladal, že experti budú rýchlejší, podľa jeho slov ale nečakal, že po tom, ako sa do problému zapojila jedna strana mozgu, sa časť aktivity prenesie aj do jeho druhej polovice.

Toto paralelné myslenie oboch strán neprebehlo, keď šachoví experti riešili geometrickú úlohu, čo by mohlo naznačovať, že zapojenie oboch strán mozgu súvisí s precvičovanými zručnosťami.

originál článku