Prečo je pre nás hudba dôležitá

13.1.2011 16:57:51 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2696x

Vedci zistili, dobrý pocit z počúvania hudby uvoľňuje dopamín, neurotransmiter v mozgu dôležitý pre pocit pôžitku spojeného s príjemnými vecami, napríklad jedlom, drogami alebo sexom. Montrealskí odborníci z inštitútu The Neuro pri McGillovej univerzite zistili, že dokonca aj očakávanie príjemnej hudby indukuje uvoľňovanie dopamínu. Môže to byť vysvetlením, prečo je hudba, ktorá nemá žiaden praktický význam v otázke prežitia jedinca, pre človeka taký význam.

 

Vedci merali množstvo uvoľneného dopamínu, ktoré bolo reakciou na hudbu vyvolávajúci zimomriavky, zmeny v štruktúre pokožky, tepe, dýchaní a teploty ako dôsledok príjemných pocitov. Zimomriavky sú vo všeobecnosti považované za hraničnú emocionálnu reakciu človeka na hudobný zážitok. Kombinácia najnovších techník snímania aktivity mozgu odhalila, že pri príjemnej hudbe je miera uvoľňovania dopamínu väčšia ako pri bežných skladbách a že jeho hladiny korelovali s mierou dobrých pocitov človeka. Dopamín je známy svojou hlavnou úlohou pri zabezpečení biologicky nevyhnutného správania.

„Naše výsledky sú neurochemickým dôkazom, že intenzívna emocionálna odozva na hudbu ovplyvňuje v mozgu známy proces odmeňovania,“ povedal Robert Zatorre z The Neuro. „Pokiaľ vieme, ide o prvý dôkaz, že abstraktná vec, v tomto prípade hudba, môže viesť k uvoľneniu dopamínu. V našom svete sa často odmeňujeme nehmotnými príjemnými zážitkami a výskum môže byť krokom k pochopeniu významu tohto javu.“

Výskum pomocou kombinácie techník sledovania aktivity mozgu tiež odhalil, že uvoľnenie dopamínu spôsobuje aj predstava a očakávanie príjemného hudobného zážitku. Vedci zistili, že očakávanie a skúsenosť hudby riadia v mozgu dva odlišné obvody, jeden spojený s kognitívnym a motorickým systémom a druhý prepojený s limbickým systémom patriacim do emočnej časti mozgu.

originál článku