ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prvé kurence, ktoré nedostanú chrípku

14.1.2011 17:57:17 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2008x

Britským vedcom sa podarilo vytvoriť prvé geneticky modifikované kurence na svete, ktoré nebudú šíriť vtáčiu chrípku.Vedci napísali v časopise Science, že na základe ich práce je možné geneticky modifikovať mnohé živočíšne druhy tak, aby boli odolné proti vírusovým ochoreniam.

 

Vedci do kurčiat vložili umelý gén, ktorý do ich buniek priniesol malú časť vírusu vtáčej chrípky. Vtáky potom odmietali vírus ohrozujúci ostatnú hydinu. Vedci tvrdia, že genetická modifikácia nespôsobí zdravotné problémy ani vtákom, ani ľuďom, ktorí budú ich mäso konzumovať.

Prof. Helen Sangová z Edinburghskej univerzity povedala, že genetická modifikácia je pravdepodobne lepšou cestou ochrany pred vírusovými ochoreniami ako očkovanie, pretože funguje aj s mutáciami vírusov. „Ochráni celý kŕdeľ od infekcie vtáčej chrípky. Je to fantastické, pretože vtáčia chrípka je v hydinárstve výrazný problém,“ povedala.

Vedci tvrdia, že v princípe by túto techniku bolo možné použiť na ochranu každého živočíšneho druhu. Možným cieľom je chovať zvieratá, ktorú budú absolútne odolné voči všetkým vírusovým ochoreniam. Podľa jedného z autorov, Laurencea Tileya z Cambridge, „dosiahlo selektívne kríženie mnohé zlepšenia v chove živočíchov, ale blíži sa k bodu, kde sú jeho hranice. Genetika umožňuje prinášať nové gény, ktoré v prírode neexistovali, ale sú založené na našom detailnom poznaní molekulárnej biológie vírusov.“

Podľa vedcov má technológia potenciál rozšíriť chov hydiny a znížiť náklady. „Dopyt po živočíšnych produktoch neustále narastá, musíme hľadať spôsob znižovania finančného zaťaženia chovateľov,“ povedala Sangová.

Techniky genetickej modifikácie môžu mať podľa vedcov tiež priaznivý vplyv na ľudské zdravie. Ak bude menej zvierat prenášať vírusy, je menšia šanca, že zmutujú do formy, ktorá bude pre človeka smrteľná, alebo ktorá bude zdrojom pandémie.

Výskum sa stretol s obavami chovateľov hydiny. Podľa chovateľov je potrebný podrobnejší výskum, ktorý by stanovil dlhodobý vplyv na chovné zvieratá skôr, ako by chovatelia začali čo len zvažovať využitie technológie. Obávajú sa tiež reakcií verejností na geneticky modifikované živočíchy.

Podľa niektorých chovateľom je lepšie ako dať sa na cestu genetických modifikácií zodpovedne zabezpečiť ochranu zvierat pred nakazením vytvorením dobrých podmienok chovu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,32
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.