ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Rádiometer nájde zdroj požiaru

18.1.2011 17:08:39 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1826x

Lesné požiare sa zvyčajne šíria veľmi rýchlo. Oheň, ktorý produkuje množstvo dymu a takmer okamžite sa vymyká spod kontroly je výzvou pre záchranárov, pretože je mimoriadne ťažké objaviť zdroj plameňov. Nový rádiometrický senzor môže centrum požiaru lokalizovať aj za zníženej viditeľnosti.

 

Množstvo a rozsah lesných požiarov v posledných desaťročiach narástli. Len v poslednom roku boli postihnuté Kalifornia, Austrália či Rusko. Požiare je často možné hasiť len zo vzduchu. Lietadlá ale potrebujú mať čo najpresnejšiu informáciu o intenzite požiaru pod nimi. Doteraz najčastejšie používali infračervené kamery. Tie merali intenzitu tepla prichádzajúceho z horiaceho lesa. Napriek ich vysokému rozlíšeniu však často v zadymenej oblasti nedokázali nájsť zdroj požiaru, pretože infračervené lúče sa v popole a dyme rozptýlili.

Vedci z Frauenhoferovho inštitútu vysokofrekvenčnej fyziky a radarov v nemeckom Wachtbergu našli spôsob obídenia tohto problému pomocou rádiometra, ktorý oheň preskúma aj pri zníženej viditeľnosti. Rádiometrický senzor funguje v mikrovlnnom rozsahu od 8 do 40 GHz. Takéto žiarenie dym a popol oveľa menej rozptýlia.

„Merania počas testov ukázali, že pri frekvencii 22GHz bol vplyv dymu bezvýznamný. Na tejto úrovni sú jeho častice prakticky transparentné. Z výšky 100 metrov dokážeme lokalizovať oheň s priemerom už 5 metrov aj pri zníženej viditeľnosti,“ povedala Nora von Wahlová, ktorá vedie výskum. Vedci pri testovacích letoch využili vzducholoď, na ktorú pripojili senzory.

Presnosť systému závisí od veľkosti antény, frekvencie vlnenia a vzdialenosti od zeme. Pomocou 20-centimetrovej antény a frekvencie 22 GHz dokáže rádiometer preskúmať povrch s presnosťou 2,6 metra. „Rádiometer nie je taký podrobný ako infračervená kamera,“ povedal von Wahlová, „ak ale zväčšíme anténu, môžeme dosiahnuť vyššie rozlíšenie.

Rádiometrický senzor vedcom umožňuje lokalizovať zdroj ohňa aj za závesom či fóliou. Dokážu tiež nájsť požiar aj pod povrchom. Systém je podľa von Wahlovej určený primárne na riešenie problémov s požiarmi, možno ho ale použiť aj na monitorovanie priemyselných podnikov. To by napríklad mohlo pomôcť včas identifikovať vznikajúce požiare na skládke odpadkov.

Rádiometer je v súčasnosti vo fáze prototypu. Vedci ho chcú ešte zmenšiť a chcú tiež optimalizovať anténu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,29
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.