ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Sú žraloky farboslepé?

19.1.2011 17:05:53 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2032x

Žraloky nedokážu podľa vedcov z Austrálie rozlišovať farby napriek tomu, že im príbuzné druhy rají a chimér farebné videnie majú.

 

Vedci z University of Western Australia a University of Queensland zistili, že hoci oči žralokov dokážu rozoznať široké spektrum hladín svetla, majú na sietnici len jeden typ čapíkov a preto sú pravdepodobne úplne farboslepé.

„Náš výskum žralokov môže pomôcť predchádzať útokom žralokov na človeka a navrhnúť techniku lovu rýb, ktorá by vylučovala nechcený odlov žralokov,“ povedal Scott Hart, ktorý je poverený vedením výskumu. „Výskum ukázal, že pre žraloky je viac ako farba dôležitý kontrast medzi pozorovaným objektom a pozadím. Preto by sme mali vedieť navrhnúť dlhé návnady, ktoré budú pre žraloky menej zaujímavé a používať plavecké úbory a surfy, ktoré menej kontrastujú s okolím.“

Žralok je známy predátor a jeho evolučný úspech je podľa vedcov spôsobený nezvyčajným rozsahom vnemov, ktoré dokáže zmyslami spracovať. Doteraz nie je jasné, či vidia žraloky farby, napriek tomu, že majú dobre vyvinuté oči a v mozgu pomerne veľkú oblasť zodpovednú za videnie. Hart a jeho kolegovia použili pri zisťovaní netradičnú techniku, mikrospektrofotometriu, pomocou ktorej identifikovali čapíkové pigmenty v sietnici oka a merali ich sprektrálnu absorpciu.

Vedci skúmali sietnicu očí 17 druhov žralokov. U väčšiny druhov sa na sietnici najčastejšie nachádzali tyčinky. U desiatich zo 17 druhov sa nenašli žiadne čapíky. U ostatných čapíky objavili, ale v každom prípade len jeden typ. To je podľa vedcov dôkazom, že u žralokov sa môže objaviť najviac jeden druh čapíkov, s čím pravdepodobne súvisí úplná farbosleposť.

U suchozemských živočíchov je vnímanie jedinej farby zriedkavosťou, v mori je pomerne časté u druhov veľrýb, delfínov či tuleňov. V procese sa tak a rovnakú úroveň zraku mohli dostať morské živočíchy rôznym spôsobom.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,19
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.