Oxid kremičitý nebude v čipe len pasívnym pozorovateľom

20.1.2011 18:00:30 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2377x

Vedci zistili, že základná súčasť počítačových čipov, oxid kremičitý, ktorú dlho považovali za pasívny prvok, dokážu využiť ako prepínač. To umožňuje využiť ho potenciálne pri elektronických procesoch v mobiloch, počítačoch a množstve iných produktov.

 

V časopise Journal of the American Chemical Society vedci uviedli viacero spôsobov využitia oxidu kremičitého, ktorý bol dlho považovaný za elektrický izolant. Správanie oxidu kremičitého v minulosti vedcov zaujalo. Mysleli si, že zmena stavov je spôsobená niečím iným, dnes sa ukázalo, že ju spôsobuje na čipe spodná vrstva oxidu kremíka.

Jun Yao, Douglas Natelson, Lin Zhong, a James Tour uviedli, že výrobcovia čipov dlho používali oxid kremíka, ktorý je za bežných okolností veľmi zlým vodičom elektrického materiálu, ako izolačný a podporný materiál. Kremík, ktorý je hlavnou zložkou piesku, je polovodičový materiál, ktorý je základom modernej elektroniky. Keď sa spojí s kyslíkom, je jedným z najkvalitnejších izolantov.

Vedci ale nedávno ukázali, že oxid možno premeniť prostredníctvom elektrického procesu na pripínateľný vodič. To môže byť kľúčom k vývoju novej generácie menších a výkonnejších počítačových čipov, doteraz bol však mechanizmus nepreskúmaný. Môže to tiež byť vysvetlením podobných javov prepínania v molekulárnych a nanoskopických systémoch.

Vedci obalili nanoskopickú vrstvu oxidu kremičitého medzi dve elektródy a vystavili zariadenie rastúcemu množstvu elektrického prúdu. Ukázali, že elektrina spôsobí rozloženie oxidu na malé nanoskopické kryštály kremíka spôsobom, ktorý zvyšuje jeho elektrickú vodivosť a robí z neho potenciálneho hráča vo výpočtovej časti počítačových čipov.

originál článku