Prvý dinosaurus s jedným prstom

26.1.2011 21:24:38 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2740x

V Číne objavili prvý druh malého dinosaura, ktorý mal na svojich končatinách len jeden prst.

 

Vedci ho nazvali Linhenykus monodactylus podľa neďalekého mesta Linhe. Svoj objav publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Nový dinosaurus patrí do čeľade Alvarezsauroidea patriacej do mäsožravej skupine Theropoda. Z nej pochádzajú dnešné vtáky a známe druhy dinosaurov ako tyranosaurus alebo velociraptor.

Medzinárodný tím paleontológov objavil skamenelinu v blízkosti mongolsko-čínskej hranice. Miesto nálezu je staré 75-84 miliónov rokov a našlo sa na ňom mnoho skamenelín stavovcov.

Linhenykus dosahoval pravdepodobne výšku okolo metra a nepatril medzi veľké dinosaury. Nezvyčajné je, že mal len na každej končatine len jeden veľký pazúr, ktorý zrejme používal na hrabanie v hmyzích hniezdach. To z neho robí jediného známeho dinosaura s jedným prstom a podčiarkuje rozmanitosť evolučných čŕt existujúcich v skupine teropodov.

Michael Pittman z University College v Londýne, ktorý sa podieľal na výskume, povedal: „Nelietajúce teropody mali pôvodne päť prstov, ich počet sa v procese vývoja znížil na tri. Tyranosaurus bol nezvyčajný, pretože mal len dva prsty, ale až novoobjavený druh ukázal rozmanitosť druhov jednej skupiny.“

Väčšina teropodov mala tri prsty, ale u väčšiny alvarezsauroidov boli dva vonkajšie prsty zmenšené na malé a zjavne nepoužiteľné kúsky. To, že linhenykus mal len jeden prst, by mohlo znamenať, že tieto zakrpatené prsty nemali všetci predstavitelia čeľade. Dôvod straty prstov je zatiaľ nejasný a strata môže byť len vývojovým dôsledkom ich nepotrebnosti.

Jonah Choiniere z amerického Múzea histórie prírody, ktorý sa podieľal na objave, povedal: „Zakrpatené štruktúry sa môžu v procese objavovať a zanikať náhodne. Linhenykus ukazuje nepotrebnosť zakrpatených častí a rozmanitosť čŕt čeľade alvarazsauroidov.“

Linhenykus žil v blízkosti príbuzných druhov teropodov, rozdiely v jeho kostre však naznačujú aj rozdiely v správaní, či spôsobe lovu.

originál článku