ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vnútro Mesiaca sa podobá na jadro Zeme

14.2.2011 22:51:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2294x

Vedci už dlho skúmajú Mesiac, najbližšieho suseda Zeme vo vesmíre, s cieľom pochopiť lepšie našu vlastnú planétu. Zvlášť sa zaujímajú o jeho vnútro, ktoré môže veľa povedať o jeho pôvode.

 

Vedci z NASA využili pri pokuse o získanie informácií o hlbokom vnútri Mesiaca novú technológiu aplikovanú na staršie údaje. Analyzovali seizmické údaje sondy Apollo pomocou moderných metód a dokázali, čo mnohí vedci predpokladali - Mesiac má jadro.

Podľa zistení vedcov publikovaných v januárovej online verzii časopisu Science má Mesiac jadro bohaté na železo tvaru gule s pevným vnútrom s polomerom takmer 250 km a 80 km hrubým tekutým plášťom.

„Najhlbšie vnútro Mesiaca, zvlášť otázka prítomnosti jadra, boli doteraz pre seizmológov záhadou,“ povedal Ed Garnero, profesor výskumu zeme a vesmíru na Arizonskej univerzite v USA. „Seizmické údaje zo starších misií Apollo boli príliš zašumené na to, aby mohli podať reálny obraz o Mesiaci. Iné merania naznačovali prítomnosť jadra, ale podrobnosti o jeho veľkosti a zložení sem z nich nevedeli zistiť.“

Výskum našej planéty umožňujú citlivé seizmografy rozmiestnené na jej povrchu. Po zemetraseniach zaznamenávajú tieto prístroje vlny šíriace sa vnútrom našej planéty, čo pomáha určiť štruktúru a zloženie jednotlivých vrstiev Zeme. Seizmické vlny na Mesiaci sa dajú analyzovať rovnakým spôsobom pri výskume jeho vnútra.

Garnero a jeho študentka Peiying Linová navrhli odborníkom z NASA využitie metódy spracovania polí. Pri tejto metóde sa seizmické dáta spájajú a analyzujú v celku. Viaceré spojené záznamy umožňujú vedcom získať veľmi slabé signály. Pomocou nich dokážu identifikovať hĺbku vrstiev, ktoré odrážajú seizmickú energiu, čím získavajú hrubý obraz o zložení a stave hmoty v rozličných hĺbkach.

„Spracovanie polí poskytuje veľmi slabý signál. Ak seizmická vlna narazí na nejakú vrstvu v hĺbke telesa a odrazí sa od nej, v zázname signálu sa objaví ‚ozvena‘, hoci ju nedokážeme zachytiť. Pri spojení viacerých signálov sa stane amplitúda odrazu viditeľnou, ča nám dovolí skúmať vnútro Mesiaca,“ povedala Linová.

Vedci zistili, že najhlbšia časť Mesiaca má veľmi podobné zloženie zo stredom Zeme. Tvrdia, že v jadre Mesiaca je malé percento ľahkých prvkov ako síra, čo platí aj pri jadre Zeme, ktoré obsahuje okrem iného aj síru a kyslík.

Poznanie vnútra Mesiaca je podľa vedcov kľúčom k pochopeniu procesu jeho vzniku a aj prvých období existencie Zeme.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,35
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.