ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prediktívne písanie správ mení naše vnímanie čísel

16.2.2011 20:58:02 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1681x

Len v USA ľudia každodenne pošlú viac ako 4 miliardy SMS správ. Je možné, že táto gymnastika palcov mení naše vnímanie čísel?

 

Psychológovia vedia, že ak pri stlačení tlačidla počuje dobrovoľník sústavne rovnaký tón, tón sa bude v hlave človeka virtuálne opakovať aj pri stláčaní rovnakého tlačidla na iných klávesniciach. Na Univerzite vo Würzburgu v Nemecku preto skúmali, či písanie správ na mobilnom telefóne prispieva k spájaniu slov a myšlienok s číslami.

Sascha Topolinski zistil, že pre 27 Nemcov zapojených do výskumu nebol rozdiel medzi náhodnými číslami ako 373863 a 7245346. Ak však ďalších 38 malo čísla pred posúdením vytočiť na telefóne, uprednostnili číslo 373863, ktoré pri prediktívnom písaní v nemčine znamená slovo „priateľ“, pred 7245346, ktoré predstavuje slovo „sliz“.

Topolinski tiež zistil, že spoločnosti sú obľúbenejšie, ak ich číslo vyjadruje slovo súvisiace s firmou. To platilo aj v prípade, že slovo malo negatívny význam.

Mnohé firmy toto už vedia a vyberajú si svoje čísla veľmi dôsledne tak, aby vandrovali slovo spojené so spoločnosťou, Topolinski ale tvrdí, že vzťah medzi číslom a slovom ovplyvňuje podvedomie a tak by mohli voliť slová, ktoré zákazníkov skôr ovplyvnia, napríklad v prípade stávkovej spoločnosti sa ponúka slovo „úspech“.

Topolinského výskum tiež naznačil spôsob, akým sa proti takejto manipulácii brániť. Ak píšete číslo na počítačovej klávesnici, kde sú klávesy inak usporiadané, nedôjde podľa jej výskumu k spojeniu čísla s významom písmen mobilnej klávesnice.

Efekt možno dosiahnuť po niekoľkých rokoch interakcie očí a rúk s mobilnými zariadeniami. Možno ho podľa Topolinského slov zmierniť napríklad striedavaním rúk pri písaní správ. To však pre väčšinu z nás môže znamenať spomalenie a nechcenú námahu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.