ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Obnovenie rastu vlasov ako náhodný objav?

17.2.2011 18:27:08 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2726x

Stres spôsobuje nielen šedivenie, ale aj vypadávanie vlasov. V histórii sa objavilo množstvo „účinných metód“ pre obnovenie ich rastu, každá z nich však mala obmedzenú účinnosť.

 

Vedci z Kalifornskej univerzity skúmajúci vplyv stresu na gastrointestinálne funkcie možno našli chemickú látku, ktorá umožňuje rast vlasov blokovaním hormónu spojeného so stresom a stratou vlasu. Látku objavili úplne náhodne.

„Náš výskum ukázal, že krátkodobá liečba touto látkou spôsobuje dlhodobý návrat rastu srsti u chronicky stresovaných zmutovaných myší,“ povedal prof. Million Mulugeta z UCLA, ktorý sa podieľal na výskume. „To môže otvoriť nové obzory liečbe straty vlasov u ľudí pomocou riadenia hormónových receptorov, zvlášť pri strate vlasov spôsobených stresom alebo starnutím.“

Vedci vo svojich experimentoch používali geneticky upravené myši, ktoré produkovali nadmerné množstvo stresových hormónov nazývaných kortikoliberín (CRF). V procese starnutia prichádzajú tieto myši o srsť na chrbte, čo umožňuje ich vizuálne odlíšenie od iných jedincov. Vedci objavili peptid nazvaný antistressin-B a opísali jeho schopnosť blokovať činnosť CRF.

Vedci aplikovali látku do myší bez srsti. Jedna injekcia nepriniesla žiaden, efekt, preto vedci pokračovali po dobu piatich dní. O tri mesiace neskúr už tieto myši nevedeli rozoznať od geneticky neupravených jedincov. Srsť im na celej ploche tela opäť narástla.

Zaujímavá bola krátka doba liečby - len jedna dávka po dobu piatich dní zabezpečila efekt na štyri mesiace. To je relatívne dlhý čas s ohľadom na vek myší, ktorý je dva roky.

Doteraz vedci tento efekt zaznamenali len u myší. Či k niečomu podobnému dôjde a j u ľudí, sa podľa slov vedcov ukáže časom. Vedci liečili myši bez srsti aj minoxidilom, čo malo za následok rast krátkej jemnej srsti podobne ako jeho aplikácia u ľudí. To by mohlo znamenať, že u ľudí zaúčinkuje aj antistressin-B. V ľudskej pokožke sa totiž nachádzajú všetky látky z pokožky myší, ktoré liečba ovplyvnila.

Vedci si dali novoobjavenú látku patentovať.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,99
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.