Za málo spermií možno môžu kosti

18.2.2011 16:55:52 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2001x

Pohlavné hormóny hrajú úlohu pri udržiavaní zdravých kostí, tento vzťah môže byť ale podľa vedcov obojstranný. Nový dôkaz ukázal, že kosti sú dôležité pre riadenie hladiny testosterónu.

 

Gerard Karsenty z Kolumbijskej univerzity v New Yorku spolu so svojimi kolegami aplikovali osteoblasty, kostné bunky spojené s vytváraním nových kostí, na kultúry buniek odobrané zo semenníkov alebo vaječníkov myší. Zistili, že bunky semenníkov zvýšili produkciu testosterónu trojnásobne. Bunky vaječníkov táto aplikácia kostných buniek vôbec neovplyvnila.

Vedci potom skúmali podrobnejšie osteokalcín - hormón, ktorý produkujú osteoblasty. Zistili, že bunky semenníkov pod vplyvom tohto hormónu začali produkovať testosterónu, ktorého množstvo záviselo od množstva osteokalcínu. Pri pokusoch so živými myšami sa ukázalo, že aj v ich krvi sa po aplikácii hormónu z kostí zvýšilo množstvo testosterónu.

Aby zistili, že toto zvýšenie produkcie testosterónu ovplyvní plodnosť myší, odobrali vedci skupine myší gén pre osteokalcín. Tieto jedince mali výrazne menšie semenníky, menej spermií a v konečnom dôsledku aj menej potomkov.

Niektorí vedci si nevedia vysvetliť, že hormón nemá vplyv aj na telo samičiek. Nevie to ani Karsenty.

Karsenty si ale myslí, že hormón by mohol zvýšiť plodnosť mužov, pretože mnohé hormóny majú u myší a ľudí rovnaký efekt. Jeho tím teraz skúma možnosť využitia osteokalcínu ako prostriedku na liečbu mužskej neplodnosti.

V minulosti už rovnaký vedecký tím dokázal, že osteokalcín ovplyvňuje udržanie hladiny glukózy v tele.

originál článku