Prvý mrakodrap na svete bol monumentom zastrašenia

21.2.2011 14:49:42 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2321x

Od roku 1952, kedy ju archeológovia objavili, je 8,5 - metrová veža z kameňa na okraji mesta Jericho pre vedcov záhadou. Archeológovia z Telavivskej univerzity odhalili 11000 rokov od jej vzniku nové fakty o tomto prvom „mrakodrape“ na svete.

 

Vedci pripomínajú, že ide o prvý prípad stavania vysokej budovy ešte z doby pred rozvinutím poľnohospodárstva. Roy Liran a Ran Barkai z Tel Avivu si myslia, že veža, ktorú stavali desať rokov je dôkazom bojov o moc na začiatku neolitu a zámerom staviteľov bolo zrejem vzbudiť strach u ostatných obyvateľov mesta.

Vedci skúmali tieň stavby a jeho pozíciu vzhľadom na mesto. Zistili, že počas najdlhšieho dňa v roku pokryl tieň veže celé mesto. Preto si myslia, že veža slúžila ako spojenie prvku zeme a slnka s miestnymi obyvateľmi. Jej postavenie môže súvisieť s ich strachom či kozmologickým náboženstvom

Tel Jericho v dnešnom Jerichu je jedným z najstarších miest na zemi. 8,5-metrová veža s prudkým schodiskom sa týči nad štvormetrovým múrom, ktorý pravdepodobne obkolesoval mesto. Práve existencia tejto veže priniesla Jerichu označenie mesta, hoci šlo s najväčšou pravdepodobnosťou len o usadlosť lovcov.

„Bola to doba, kedy sa začala medzi ľuďmi budovať hierarchia,“ povedal Barkai pre Jerusalem Post. „Myslíme si, že veža bola jedným z mechanizmov motivácie ľudí zapájať sa do života komunity.“

Niektorí vedci tvrdia, že veža spolu s múrom mali byť systém opevnenie a ochrany pred záplavami. Iní považujú vežu a múr za geografické označenie, ktoré definovalo teritórium obyvateľov Jericha a za symbol blahobytu a sily starovekej usadlosti.

V roku 2008 vyslovili vedci hypotézu, že veža a múr by mohli byť kozmologickým označením, ktoré malo spájať usadlosť s blízkym vrchom Mount Qarantal pri západe slnka počas najdlhšieho dňa v roku. Považujú vežu za prvý mrakodrap a tiež rpvú verejnú budovu na svete.

originál článku