Podkožné snímanie pomocou tekutej šošovky

21.2.2011 16:22:11 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1518x

Jannick Rollandová z Rochesterskej univerzity vyvinula optickú technológiu, ktorá poskytuje veľmi presné zábery povrchu pod pokožkou. Cieľom technológie je skúmať kožné poruchy a určiť, či sú benígne alebo rakovinové bez potreby odobratia vzorky a jej analýzy v laboratóriu. Namiesto toho sa k pokožke priloží sonda, ktoré do niekoľkých sekúnd vytvorí jasný trojrozmerný obraz stavu pod ňou.

 

Rollandová verí, že jej technológia pomôže znížiť náklady a zmierniť nepríjemnosti pri vyšetrovaní kožných lézií. Ak napríklad pacient prichádza na kliniku so zvláštnym znamienkom nebude ho musieť lekár vyoperovať, či podrobiť pacienta časovo náročnej magnetickej rezonancii. Namiesto toho lekár vykoná bezbolestnú analýzu miesta pomocou relatívne malého zariadenia.

Zariadenie využíva unikátnu tekutú šošovku, v ktorej je namiesto skla kvapka vody. So zmenou elektrického poľa okolo kvapky sa mení aj jej tvar a tým aj ohnisko šošovky. To umožňuje zariadeniu spraviť tisíce obrázkov vždy zaostrených do rôznej hĺbky pod povrchom. Kombinácia obrázkov vytvára ostrý obraz tkaniva v hĺbke 1 mm, do ktorej spadajú aj dôležité tkanivá pokožky. Pretože zariadenie využíva miesto ultrazvuku svetlo blízke frekvenciou infračervenému svetlu, majú snímky mikroskopické rozlíšenie.

Proces vedci úspešne otestovali na živej ľudskej pokožke. Rollandová povedala, že ďalším krokom je začatie používania technológie v prostredí, aby bolo možné posúdiť jej schopnosť rozlišovať medzi rozličnými typmi lézií pokožky.

originál článku